Matury 2

i

Autor: KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS Matura 2022: polski rozszerzony

Matura 2022: Angielski. Był przeciek! CKE zawiadamia prokuraturę! Kto złamał procedury?!

2022-05-06 14:14

Skandal na maturze 2022 z angielskiego! – Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury – przekazał PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany o ewentualny przeciek treści z arkusza egzaminacyjnej z języka angielskiego na poziomie podstawowym. CKE potwierdza, że doszło do nieprawidłowości. Treść jednego z zadań, o czym informowaliśmy, krążyła po sieci już w piątek rano. Jakie będą konsekwencje?

Matura 2022: Angielski. Był przeciek! CKE potwierdza i zawiadamia prokuraturę!

Przeciek na maturze z języka angielskiego potwierdzony! Oficjalny arkusz CKE zawiera dokładnie tak samo brzmiące polecenie (zadanie nr 10., o wpisie na blogu), jak zdjęcie, które już w piątek rano krążyło po sieci – m.in. wśród użytkowników Twittera. Użytkownicy serwisu mieli dostęp do przynajmniej jednego z zadań, zanim jeszcze weszli na sale egzaminacyjne. Sprawa wycieku treści arkusza CKE z j. angielskiego zostanie bez wątpienia zbadania przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz prokuraturę. Na maturze 2022 doszło do skandalu? Co dalej?!

Zobacz: Matura 2022: angielski. Odpowiedzi naszego eksperta rozwieją wątpliwości. Mamy arkusze! [6.05.2022 relacja na żywo]

Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury – poinformował PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany o ewentualny przeciek.

Zobacz też: Matura 2022: Angielski. Jakie konsekwencje przecieku? Sprawa jest poważna! Co zrobi CKE?

– Mamy wątpliwości co do tego, czy egzamin przebiegł zgodnie z procedurami. Zgodnie z procedurami dyrektor szkoły jest zobowiązany na pół godziny przed egzaminem okazać przewodniczącym wszystkich zespołów nadzorujących wszystkie pakiety (z arkuszami egzaminacyjnymi) zapakowane. Oni mają obowiązek podpisać protokół, że zgadza się to wszystko z listem przewozowym – powiedział.

Matura 2022: Angielski. Był przeciek? Temat krążył po sieci przed egzaminem. Skandal?

i

Autor: Twitter Matura 2022: Angielski. Był przeciek? Temat krążył po sieci przed egzaminem. Skandal?

Szef CKE wskazał, że na zdjęciu, które jest dostępne w internecie, przy zdjęciu zadania egzaminacyjnego, jest widoczna godzina przed egzaminem.

Angielski: Arkusze CKE z tegorocznej matury 2022. Zobacz zadania, pytania i sugerowane odpowiedzi. W galerii poniżej publikujemy arkusze CKE 2022 z angielskiego, a za chwilę dołączymy do nich sugerowane odpowiedzi. Kliknij zdjęcie poniżej!

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów.

W tym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Express Biedrzyckiej 06.05 (Ryszard Schnepf, Jakub Wiech, Kazimierz Krupa) Sedno Sprawy: Piotr Müller
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE