Matury 2

i

Autor: KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS Matura 2022: odpowiedzi i arkusze CKE

Matura 2022: Angielski. Jakie konsekwencje przecieku? Sprawa jest poważna! Co zrobi CKE?

2022-05-06 14:00

Jakie konsekwencje przecieku na maturze z języka angielskiego 2022? Czy doszło do wycieku treści zadań z arkusza CKE jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu? Po sieci krążyło podejrzane zdjęcie z treścią zadania pisemnego. Jakie mogą być konsekwencje, jeśli doszło do przecieku? Sprawa jest poważna. Co zrobi Centralna Komisja Egzaminacyjna?

Angielski: Arkusze CKE z tegorocznej matury 2022. Zobacz zadania, pytania i sugerowane odpowiedzi. W galerii poniżej publikujemy arkusze CKE 2022 z angielskiego, a za chwilę dołączymy do nich sugerowane odpowiedzi. Kliknij zdjęcie poniżej!

Przeciek na maturze z języka angielskiego potwierdzony! Oficjalny arkusz CKE, opublikowany o godz. 14.00 zawiera dokładnie tak samo brzmiące polecenie (zadanie o wpisie na blogu), jak zdjęcie, które już w piątek rano krążyło po sieci – m.in. wśród użytkowników Twittera. Użytkownicy serwisu mieli dostęp do przynajmniej jednego z zadań, zanim jeszcze weszli na sale egzaminacyjne. Sprawa wycieku treści arkusza CKE z j. angielskiego zostanie bez wątpienia zbadania przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury – przekazał PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany o ewentualny przeciek treści z arkusza egzaminacyjnej z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Oto pełna treść zadania nr 10.:

Niedawno kupiłeś(-aś) sobie rower i dojeżdżasz nim do szkoły. Na swoim blogu:

  • napisz, dlaczego zdecydowałeś(-aś) się dojeżdżać do szkoły rowerem
  • poinformuj, jak koledzy zareagowali na Twoją decyzję dotyczącą dojeżdżania do szkoły rowerem
  • opisz problem, który pojawił się pewnego dnia w trakcie dojazdu do szkoły rowerem
  • przedstaw swój pomysł na akcję promującą dojeżdżanie do szkoły rowerem i poproś czytelników bloga o opinię na temat Twojej propozycji.

Rozwiń swoją wypowiedź w każdym z czterech podpunktów, pamiętając, że jej długość powinna wynosić od 80 do 130 wyrazów (nie licząc wyrazów w zdaniach, które są podane). Oceniane są: umiejętność pełnego przekazania informacji (4 punkty), spójność i logika wypowiedzi (2 punkty), bogactwo językowe (2 punkty) oraz poprawność językowa (2 punkty).

Czy na maturze z języka angielskiego doszło do przecieku? Jak już informowaliśmy, w sieci już w piątek rano pojawiły się wpisy i zdjęcie prezentujące rzekomą treść zadania pisemnego (najwyżej punktowanego) z matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści znali treść najważniejszego zadania, zanim weszli na sale egzaminacyjne? Sprawę zbada teraz CKE.

Centralna Komisja Egzaminacyjna, która przygotowuje arkusze maturalne i odpowiada za przeprowadzenie egzaminów maturalnych w całej Polsce, na pewno zbada sprawę potencjalnych przecieków. Dokładne zbadanie pojawiających się sugestii o nieprawidłowościach zapowiedział już w środę szef CKE, Marcin Smolik. Wówczas chodziło o możliwe przecieki z języka polskiego. Część osób uważa, że maturzyści mogli znać temat rozprawki wcześniej, bo w internecie rosła popularność wyszukiwań związanych z tradycją i „Panem Tadeuszem”.

– Natomiast widzimy po analizie tego, co się działo i w mediach społecznościowych, ale też sami analizujemy Google Trends, że o ile w ubiegłym roku pojawiały się pełne frazy z fragmentu wypracowania, co mogło wskazywać na to, że rzeczywiście gdzieś ktoś arkusz otworzył przed dozwolonym czasem, tak w tym roku pojawiały się tylko pewne hasła – mówił Smolik na antenie RMF FM.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia, że analizuje sygnały o potencjalnych przeciekach i nieprawidłowościach i śledzi doniesienia mediów społecznościowych i ruch w wyszukiwarce Google. Dzisiejsze, piątkowe wpisy zawierające rzekomą treść zadania pisemnego z języka angielskiego, też na pewno nie umknęły uwadze CKE. Co dalej? Jakie będą konsekwencje?

Centralna Komisja Egzaminacyjna zbada sprawę ewentualnego przecieku przed maturą z języka angielskiego. Po opublikowaniu arkuszy CKE – w piątek o godz. 14.00 – dowiemy się, czy krążąca po sieci treść zadania z angielskiego była prawdziwa. Jeśli tak, to mogło dojść do wycieku. W takiej sytuacji CKE może powiadomić policję. Tak było w poprzednich latach. Wówczas ustaleniem szczegółów wycieków i osób odpowiedzialnych zajmuje się wymiar sprawiedliwości.

Maturzyści zmagali się z egzaminem z matematyki

W środę szef CKE zapewniał, że wszystkie sugestie dotyczące możliwych nieprawidłowości są analizowane.Natomiast możliwość sprawdzenia tego jest dosyć ograniczona, podobnie jak to było w ubiegłych latach – zgłosiliśmy sprawę na policję w ubiegłym roku i dwa lata temu. Czekamy na rozstrzygnięcie – poinformował Smolik.

Czy jeśli doszło do przecieku, to matura 2022 może zostać unieważniona? Wydaje się to mało prawdopodobne. Największe problemy będą miału osoby odpowiedzialne za wyciek utajnionych arkuszy. Sama matura mogłaby zostać podważona, gdyby znaczna część maturzystów znała treść większości zadań, czyli wtedy, gdyby przeciek miał znaczący wpływ na wynik egzaminu. Taki scenariusz i taka decyzja wydają się jednak mało prawdopodobne. Czekamy na decyzje CKE po potencjalnym przecieku z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Sonda
Jak oceniasz poziom matury 2022?