Koronawirus: Nowe żółte strefy w Polsce. Najwięcej obostrzeń w Małopolsce

2020-09-10 15:19 Amadeusz Calik
Koronawirus: Nowe żółte strefy w Polsce. Najwięcej obostrzeń w Małopolsce
Autor: archiwum se.pl

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w czwartek (10 września) listę czerwonych, żółtych i niebieskich stref związanych z epidemią koronawirusa. Na liście znalazło się łącznie osiem powiatów, w tym aż cztery z województwa małopolskiego. Gdzie wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia?

Resort zdrowia co jakiś czas aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe restrykcje w związku z wysokim wzrostem liczby zakażeń. Kolejne powiaty zaliczane są do listy na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jeśli w ciągu minionych 14 dni odnotowano powyżej 12 tysięcy nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców, wówczas powiat określany jest jako czerwona strefa, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys. - żółta. Tym razem, po raz pierwszy od wprowadzenia podziału, nie ogłoszono ani jednej czerwonej strefy.

Do strefy żółtej zaliczono trzy powiaty, z czego dwa z województwa małopolskiego. To powiat gostyński (woj. wielkopolskie) oraz limanowski i tatrzański. Z kolei powiaty zagrożone wprowadzeniem dodatkowych restrykcji to: powiat kluczborski i głubczycki (woj. opolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie) oraz myślenicki i nowotarski (woj. małopolskie).

W "czerwonej strefie" poluzowanie obostrzeń objęło m.in. kina, siłownie, kluby i centra fitness. Z początku miejsca do treningu miały zakaz przyjmowania klientów, ale później został wyznaczony limit - 1 osoba na 10 metrów kwadratowych (w żółtej 1 na 7 mkw). Z kolei w kinach i podczas wydarzeń kulturalnych, sale mogą zostać zapełnione w 25%.

W kościołach i miejscach kultu religijnego w strefie czerwonej dopuszczalne jest 50% obłożenia budynku. Wierni mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Zresztą - w strefie czerwonej nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych, również na otwartej przestrzeni. W powiatach "czerwonych" nie pójdziemy do wesołego miasteczka, parku rozrywki i parku rekreacyjnego. W "żółtych" jest limit - 1 osoba na 10 mkw.

Szczegóły dotyczące obostrzeń w strefach czerwonej i żółtej znajdziecie na rządowej stronie www.gov.pl/koronawirus.

Otwarcie zrewitalizowanego Placu Świętego Ducha w Krakowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.