Koronawirus. To MUSZĄ wiedzieć mieszkańcy żółtych i czerwonych stref. Od dzisiaj duże zmiany

2020-08-29 9:48 Adrian Teliszewski

Od soboty, 29 sierpnia wchodzi w życie zaktualizowana lista żółtych i czerwonych stref. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że obostrzeniami zostanie objęty między innymi Kraków. Jakie zmiany czekają mieszkańców miasta w związku z dużym przyrostem przypadków zakażenia koronawirusem w ostatnich czternastu dniach?

Obostrzenia w żółtych i czerwonych strefach

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia w Małopolsce czerwona strefa obowiązuje na terenie miasta Nowego Sącza oraz powiatu nowotarskiego. Natomiast żółtą strefą jest objęty Kraków, a także powiaty: limanowski i nowosądecki. Dodatkowo ostrzeżenie dostał powiat brzeski, gdzie również w ostatnim czasie nastąpił duży przyrost zakażeń. 

Od dzisiaj krakowianie muszą liczyć się, więc z ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu. W żółtej strefie nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust we wszystkich przestrzeniach publicznych, lecz liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych (do tej kategorii zaliczane są również wesela) została ograniczona do maksymalnie 100, przy czym nie wlicza się tutaj pracowników obsługi. Mniej ludzi skorzysta również z siłowni (max. 1 osoba na 7 metrów kwadratowych) i kin (max. obłożenie wynosi 25 proc. miejsc na widowni). Limit dotyczy również konferencji, targów, czy wystawach (1 osoba na 4 metry kwadratowe).

Znacznie gorzej mają mieszkańcy czerwonych stref, którzy muszą zakrywać nos i usta we wszystkich przestrzeniach publicznych. Organizacja wystaw, targów, czy kongresów jest tam całkowicie zakazana, podobnie jak działalność sanatoriów oraz parków rozrywki. W uroczystościach rodzinnych może brać maksymalnie udział 50 gości.

Korytarz życia na "Wiślance". Policjanci pod wrażeniem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.