Koszmarny weekend w Tatrach. TOPR ruszył na ratunek ośmiu osób

i

Autor: sebo106 /Pixabay.com Koszmarny weekend w Tatrach. TOPR ruszył na ratunek ośmiu osób

Niebezpieczeństwo

Koszmarny weekend w Tatrach. TOPR ruszył na ratunek ośmiu osób

2022-10-03 6:29

Od soboty (1.10.2022) w Tatrach nie występuje już zagrożenie lawinowe i warunki turystyczne uległy niewielkiej poprawie, to należy pamiętać, że w wyższych partiach gór jest niebezpiecznie. W miniony weekend ratownicy TOPR pomagali ośmiu poszkodowanym turystom.

Do groźnego wypadku doszło w sobotę (1.102.2022) w południe na Przełęczy Zawrat, gdzie do żlebu spadła turystka. Mimo upadku z wysokości ok. 150 m w śnieżno-skalnym terenie kobieta nie doznała żadnych obrażeń. Na pomoc turystce wyruszył ratownik ze schroniska Murowaniec i sprowadził ją na Halę Gąsienicową. W tym samym czasie ratownicy zostali wezwani do poszkodowanego w okolicy Szpiglasowej Przełęczy. Na miejsce na pokładzie śmigłowca dotarło ośmiu ratowników, którzy przetransportowali w noszach do Morskiego Oka poszkodowanego turystę, bo w wyniku obrażeń nie mógł on kontynuować wyprawy.

Koszmarny weekend w Tatrach. TOPR ruszył na ratunek ośmiu osób

Kolejnego poszkodowanego z urazem nogi sześciu ratowników górskich zniosło w noszach ze szlaku na Kościelec. O pomoc ratowników TOPR poprosiła także dwójka turystów. Para, idąc we mgle, zgubiła szlak, schodząc ze Starorobociańskiego Wierchu w kierunku Siwego Zwornika. Ratownicy poprowadzili poszkodowanych na właściwą ścieżkę zdalnie, za pomocą aplikacji Ratunek.

- W Tatrach w wyższych partiach ciągle zalega śnieg. Dodatkowo od poniedziałku spodziewane jest ochłodzenie i kolejne opady śniegu. Prosimy o sprawdzanie aktualnych prognoz pogody i warunków turystycznych oraz o umiejętny dobór celów wycieczek stosownie do panujących warunków, posiadanego sprzętu i umiejętności – apelują tatrzańscy ratownicy

Groby licealistów, których zabiła lawina i tragiczna śmierć TOPR-owców. Niezapomniani
Sonda
Lubisz chodzić po górach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają