Kraków. Burza po słowach Barbary Nowak. Jest odpowiedź Teatru im. Słowackiego

2021-11-24 8:05
Kraków. Zespół Teatru im. Słowackiego odpowiada Barbarze Nowak. Ważne oświadczenie
Autor: Rj1979/domena publiczna/wikipedia Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Negatywna ocena inscenizacji "Dziadów" w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, której publicznie dokonała Barbara Nowak, spowodowała reakcję zespołu teatralnego. Wydał on oświadczenie odnoszące się do słów małopolskiej kurator oświaty oraz prezentujące stanowisko artystów w tej sprawie. Przypomnijmy, że Barbara Nowak odradziła szkołom organizowanie wyjść na "Dziady" w Teatrze im. Słowackiego.

Burza po słowach Barbary Nowak o "Dziadach". Jest odpowiedź teatru

Słowa małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak o inscenizacji "Dziadów" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego rozpętały burzę. Przypomnijmy, że Barbara Nowak odradziła szkołom organizowanie wyjść na spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej, a samo przedstawienie - w jej ocenie - "zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego". Barbara Nowak wyraziła również opinię, że interpretacja "Dziadów" pokazywana na deskach Teatru im. Słowackiego jest "haniebnym używaniem dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu". Do sprawy odniósł się zespół teatru.

W wydanym oświadczeniu artyści krakowskiego teatru wyrazili zaskoczenie słowami Barbary Nowak. Bronią oni prawa reżysera do dokonywania własnej interpretacji dzieła sztuki. Co więcej, autorzy oświadczenia zauważają, że realizacji "Dziadów" podejmowali się w przeszłości najwięksi twórcy polskiego teatru (w tym między innymi Kazimierz Dejmek i Konrad Swinarski), a ich interpretacje dzieła Adama Mickiewicza zawsze korespondowały z czasami, w których były wystawiane. - W naszym mniemaniu powstał spektakl mądry, odważny, we wnikliwy sposób dialogujący zarówno z tekstem Mickiewicza, jak i z otaczającą nas rzeczywistością. Spektakl, z którego jesteśmy dumni - brzmi fragment oświadczenia Teatru im. Słowackiego.

Poniżej pełna treść oświadczenia dyrekcji i zespołu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

PRZECZYTAJ: Matura 2022. Próbna matura: listopad 2021 z Operonem. Język angielski. Są przecieki z angielskiego? (24.11.2021) [RELACJA NA ŻYWO]

- Z wielkim zaskoczeniem i zafrasowaniem przeczytaliśmy stanowisko Pani Barbary Nowak, w sprawie „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej z naszego Teatru, w którym Małopolski Kurator Oświaty odradza organizowanie przez szkoły wyjść na ten spektakl. „Dziady” to absolutne arcydzieło polskiej literatury. Jako takie jest dziełem otwartym, wielopłaszczyznowym i niepoddającym się łatwym ocenom i interpretacjom. Wystawienie tego tekstu zawsze jest wielkim wyzwaniem i łączy się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego też realizacji „Dziadów” podejmowali się najwięksi twórcy (m.in. Kazimierz Dejmek, Konrad Swinarski, czy Jerzy Grzegorzewski). Jesteśmy dumni, że realizacji „Dziadów” w naszym Teatrze, w 120-lecie prapremiery w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego, podjęła się Maja Kleczewska, jedna z najważniejszych współczesnych reżyserek, laureatka m.in. Srebrnego Lwa za innowację w teatrze na 45. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Wenecji. „Dziady” – jak każde dzieło sztuki – poddawane były wielu twórczym interpretacjom, inscenizacje „Dziadów” zawsze korespondowały z czasami, w których były wystawiane. W tym wypadku reżyserka bardzo uważnie podeszła do lektury dzieła Mickiewicza i przefiltrowała je przez polską teraźniejszość. Nie dopisując nic autorowi, podążając za myślą jego i prof. Marii Janion, nie szukając prostych rozwiązań, łatwych diagnoz politycznych, czy tanich prowokacji. Maja Kleczewska powierzyła rolę Konrada kobiecie, nie odbierając nic oryginałowi, odkrywając za to nowe sensy. Mówiona przez nią Wielka improwizacja – bez zmian w tekście, bez żadnych dodatkowych efektów, mówiona samotnie na pustej scenie – brzmi dziś niezwykle mocno i dobitnie. W naszym mniemaniu powstał spektakl mądry, odważny, we wnikliwy sposób dialogujący zarówno z tekstem Mickiewicza, jak i z otaczającą nas rzeczywistością. Spektakl, z którego jesteśmy dumni. Teatr jest przestrzenią spotkania i dialogu. Głęboko wierzymy, że właśnie tworząc spektakle, oglądając je, dyskutując o nich, a nawet kłócąc się na ich temat, tworzymy wspólną przestrzeń wzajemnego zrozumienia i empatii. Dlatego gorąco zapraszamy wszystkich na „Dziady”. Zapraszamy do dyskusji, do wyrażenia własnej opinii, do wspólnego namysłu nad myślami i interpretacjami płynącymi z tego wielkiego, polskiego dramatu - czytamy w oświadczeniu dyrekcji i zespołu Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

ZOBACZ: Bandycki napad w Chrzanowie! 63-letnia kobieta pobita drewnianymi kijami. Sprawa ma drugie dno?

Sonda
Kto ma rację w tym sporze?
Marlena Szmaja: „Dziewczyny z Dubaju” nie są pochwałą prostytucji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE