Kraków. Dzieci nie chcą chodzić na religię. Kuria straszy je kontrowersyjną ulotką

i

Autor: kisistvan77/cc0/pixabay W Krakowie zmniejsza się liczba uczniów, które chodzą na religię. Do zmiany decyzji ma ich przekonać ulotka wydana przez kurię archidiecezjalną.

Kraków. Dzieci nie chcą chodzić na religię. Dostały kontrowersyjną ulotkę

2021-10-14 14:08

W Krakowie coraz mniej uczniów chodzi na religię. Do zmiany decyzji ma ich przekonać ulotka wydana przez archidiecezję krakowską, w której dzieci straszy się między innymi niedopuszczeniem do sakramentów. Część rodziców uważa, że w ten sposób przedstawiciele Kościoła chcą wywrzeć presję na uczniów, by zwiększyć frekwencję na lekcjach katechezy.

Problemy z frekwencją na lekcjach katechezy w Krakowie nie są nowym zjawiskiem. Na religię chodzi już niewiele ponad połowa uczniów szkół średnich, a w XLIII LO im. Zofii Chrzanowskiej z katechezy wypisało się ponad 90 proc. uczniów. Podobny trend jest coraz bardziej widoczny w szkołach podstawowych. Głos w sprawie zabrał nawet abp Marek Jędraszewski, zapowiadając działania zmierzające do odwrócenia tendencji. Jak opisuje Gazeta Wyborcza, jednym ze sposobów na zachęcenie uczniów, by ponownie zaczęli chodzić na religię jest ulotka wydana przez krakowską kurię metropolitalną. Niektórzy rodzice uważają jednak, że w ten sposób wywiera się presję na dzieci i straszy je konsekwencjami rezygnacji z katechezami. W ulotce znalazło się między innymi stwierdzenie: "Rezygnując z lekcji religii, możesz zostać niedpuszczony/-a do niektórych sakramentów i funkcji w Kościele". Według relacji Gazety Wyborczej, jeden z sześcioklasistów, który ulotkę otrzymał od szkolnej katechetki, miał zadać swojej mamie pytanie: czy niechodzenie na religię jest karalne? 

PRZECZYTAJ: Jak się wypisać z religii? W niektórych szkołach już tylko garstka chodzi na religię! Oto wzór pisma o rezygnacji z lekcji religii

Treść ulotki nie podoba się również Jolancie Gajęckiej, cytowanej przez Gazetę Wyborczą dyrektorce szkoły podstawowej nr 2 w Krakowie. Nauczycielka uważa, że ulotka niepotrzebnie straszy dzieci, zamiast koncertować się na pozytywnym zachęcaniu ich do nauki religii oraz na przesłaniu miłości płynącym z ewangelii. Równocześnie Jolanta Gajęcka przyznaje, że dyrektorzy szkół mają niewielki wpływ na katechetów, ponieważ nauczyciele religii podlegają władzom kościelnym. Dyrektor wydziału katechetycznego krakowskiej kurii ks. Michał Kania tłumaczy, że ulotki zostały przygotowane już rok temu. Materiały rozesłano do parafii, a następnie miały one trafić do katechetów. Ci z kolei mieli je wręczać rodzicom podczas spotkań parafialnych. Zdaniem duchownego celem akcji jest "informowanie o tym że religia w szkole jest ważnym przedmiotem, propaguje wartości i uczy szacunku, pomaga w szukaniu dobra i prawdy, ukazuje związki wiary i kultury, prezentuje różne wyznania oraz religie".

ZOBACZ: Incydent na Giewoncie. Baner z biblijnym cytatem zawisł na krzyżu

Sonda
Czy religia w szkołach powinna być obowiązkowa?
Małopolska. Policja rozbiła szajkę złodziei luksusowych samochodów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki