Incydent na Giewoncie. Baner z biblijnym cytatem zawisł na krzyżu

2021-10-14 11:32
Incydent na Giewoncie. Baner z biblijnym cytatem zawisł na krzyżu
Autor: Opioła Jerzy/CC BY 2.5/wikipedia Na krzyżu na Giewoncie znowu został powieszony baner z cytatem z ewangelii św. Mateusza.

Na zabytkowym krzyżu na Giewoncie znowu pojawił się baner z biblijnym cytatem. Umieszczone na nim zdanie: "Byłem przybyszem, przyjęliście Mnie" pochodzi z ewangelii św. Mateusza i prawdopodobnie odnosi się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego są w drodze na szczyt, aby ściągnąć baner. Incydent zostanie zgłoszony na policję.

Dzisiaj (14 października) rano turysta zauważył baner wiszący na zabytkowym krzyżu posadowionym na Giewoncie. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, na banerze znajduje się napis: "Byłem przybyszem, przyjęliście Mnie", będący biblijnym cytatem z ewangelii św. Mateusza. Prawdopodobnie ma on nawiązywać do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie koczują migranci, którzy chcą się dostać na teren Unii Europejskiej. Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego przekazała PAP, że pracownicy parku wyruszyli już na szczyt, żeby ściągnąć baner. Krzyż na Giewoncie jest zabytkiem i nie wolno go wykorzystywać jako nośnika banerów, dlatego incydent ma być zgłoszony policji. Baner z identycznym napisem wisiał już na Giewoncie we wrześniu.

PRZECZYTAJ: Małopolska. Policja rozbiła szajkę złodziei luksusowych samochodów. Działali metodą "na walizkę" [ZDJĘCIA]

W przeszłości na krzyżu na Giewoncie wielokrotnie były wieszane banery z napisami i symbolami nawiązującymi do bieżących wydarzeń. W zeszłym roku zabytek został "udekorowany" między innymi symbolami Strajku Kobiet i tęczową flagą LGBT. Powieszono tam również baner wyborczy Andrzeja Dudy. Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Ramię krzyża ma 5,5 m długości.

ZOBACZ: Poronin. Wysoko postawiony funkcjonariusz zgwałcił policjantkę? Tajemniczy telefon do WCPR

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?
Happening z okazji 130-lecia Sądeckiej Biblioteki Publicznej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE