Nowe radiowozy dla krakowskiej policji. Są nowoczesne i ekologiczne. Lepsze powietrze w stolicy Małopolski?

2021-01-19 12:18 PAP ON
policja
Autor: Andrzej Rembowski/Pixabay/cc0

21 radiowozów zostało we wtorek przekazanych Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie. To nowoczesne, ekologiczne pojazdy z napędem hybrydowym.

"Cieszę się, że rok 2021 zaczynamy od przekazania 21 samochodów dla policji. Uważamy, że policja choć jest w pionie rządowym, sprawuje swoje funkcje dla mieszkańców miasta, stąd nasza pomoc" – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Czytaj też: Kraków: Rusza rozbudowa wałów przeciwpowodziowych Wisły! Będzie kosztować prawie 100 milionów złotych

Przypomniał, że od 2003 r. miasto przekazało policji 265 samochodów, dwa motocykle i 40 skuterów, ponadto finansuje dodatkowe patrole, a za pośrednictwem dzielnic samorząd pomaga w doposażeniu komisariatów.

Nowe pojazdy to hybrydowe toyoty. Ich zakup wpisuje się w działania proekologiczne na rzecz czystego powietrza. Zostały zakupione w systemie 50/50 – połowę niezbędnej kwoty – 1,1 mln zł – przekazał Urząd Miasta Krakowa, a resztę Komenda Główna Policji.

Czytaj też: Dramatyczny wypadek! Pociąg zderzył się z samochodem osobowym w Poroninie

Komendant Miejski Policji w Krakowie mł. inspektor Zbigniew Nowak mówił dziennikarzom, że radiowozy będą służyć m.in. funkcjonariuszom z ośmiu krakowskich komisariatów i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej.

Flota krakowskiej policji to ponad 300 pojazdów, najstarsze i najmocniej wyeksploatowane samochody, które przejechały najwięcej kilometrów są wycofywane z użytku i zastępowane nowymi.

Czytaj też: Niezwykłe! Podróżnik zamieszkał w... mongolskiej jurcie na terenie Politechniki Krakowskiej

Kłęby dymu nad Krakowem! Pożar na ul. Malborskiej