Kraków: Pięciu kierowców MPK po NARKOTYKACH! Szokujące wyniki testów

i

Autor: Amadeusz Calik zdjęcie ilustracyjne

Kraków: Pięciu kierowców MPK po NARKOTYKACH! Szokujące wyniki testów

2020-07-09 17:32

Po ostatnich dwóch wypadkach autobusów w Warszawie, rozgorzała dyskusja o badaniu kierowców komunikacji miejskiej na obecność narkotyków. Jak sytuacja wygląda w Krakowie? Okazuje się, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy, u pięciu kierowców testy narkotykowe okazały się pozytywne.

W ciągu dwóch tygodni w Warszawie doszło do dwóch groźnych wypadków autobusów. Jak pokazały badania - obaj kierowcy zażywali narkotyki. Rozgorzała zatem dyskusja, czy kierowcy komunikacji miejskiej w całej Polsce, którzy odpowiadają za życie i zdrowie tysięcy pasażerów, powinni przechodzić narkotesty.

Jak sytuacja wygląda w Krakowie? Okazuje się, że każdy kierowca i motorniczy zatrudniony w krakowskim MPK, przechodzi obowiązkowe badanie alkomatem. Ma ono miejsce codziennie przed rozpoczęciem, ale także po zakończeniu pracy.

- Dodatkowo są także prowadzone wyrywkowo kontrole podczas pracy kierowców i motorniczych. Pracownicy krakowskiego MPK muszą więc być na nie przygotowani w każdej chwili - zaznacza Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy krakowskiego MPK.

Dalsza część artykułu znajduje się pod poniższym wideo. 

Tak wyglądał moment wypadku autobusu na trasie S8

Pięciu kierowców MPK po narkotykach

W rozmowie z Radiem ESKA przyznał, że od dłuższego czasu w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym prowadzone są też narkotesty, a od 2016 roku przebadano ponad 1600 prowadzących.

- Badania są prowadzone przede wszystkim u najmłodszych kierowców, w potencjalnej grupie największego ryzyka. W pierwszej kolejności przebadaliśmy narkotestem osoby do 40 roku życia. W ciągu tego okresu 5 pracowników miało wynik pozytywny - poinformował Gancarczyk.

Ze wszystkimi osobami, u których narkotesty wykazały wynik pozytywny zostały zwolnione z pracy. Podobnie z kierowcami, którzy przyszli do pracy pod wpływem alkoholu. Rzecznik MPK zapowada że kontrole będą przeprowadzane cały czas.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE