Protest na Rynku Głównym w obronie demokracji i sądów

i

Autor: Paweł Chudzio Protest na Rynku Głównym w obronie demokracji i sądów

Kraków: Policja nagrywała uczestników protestu. Jest się czego obawiać? [AUDIO]

2017-07-18 12:03

W niedzielnym proteście przeciw zmianom w sądownictwie uczestniczyli policjanci z kamerami. U niektórych wywołało to poczucie strachu i obawę konsekwencji. - To jest przerażające, boimy się - mówiła reporterowi Radia ESKA jedna z uczestniczek manifestacji. 

Mł. insp. Sebastian Gleń z małopolskiej policji uspokaja: takie sytuacje wynikają z normalnych procedur. - Przy wszelkiego rodzaju zgromadzeniach, zwłaszcza tam gdzie są jakieś protesty, w grę wchodzą takie czynniki jak emocje. W kilku przypadkach mieliśmy takie doświadczenia, że członkowie różnych zgromadzeń naruszali przepisy prawa. Nieraz dochodzi do różnych konfrontacji, zwłaszcza jeśli obok siebie odbywają się zgromadzenia osób o przeciwnych poglądach, ideach - mówi. 

- Stąd też troska o taki potencjalny materiał dowodowy, który udokumentuje nam nieprawidłowości w przebiegu tych protestów, czy jakieś naruszenia w przepisach porządkowych - dodaje. Jak zapewnia, filmy policji wykorzystywane są wyłącznie do jej potrzeb i nie zostają nigdzie upublicznione. - Jeśli nie stwierdzamy naruszeń, to te materiały są archiwizowane, a później wybrakowywane czyli niszczone zgodnie z przepisami o archiwizacji - mówi Gleń. 

W miejscu publicznym, na zgłoszonym zgromadzeniu, każdy ma prawo filmować i robić zdjęcia. Choć niektórzy uczestnikom protestu nie odpowiadali funkcjonariusze z kamerami, inni doceniali ich obecność. - Dzięki temu czujemy się bezpieczniejsi. Chcemy wierzyć, że policja robi to dla naszego dobra - mówi Piotr Środa z Komitetu Obrony Demokracji. 

>>> 50-latek z raną kłutą brzucha. Miał "nadziać się na nóż"


Posłuchaj materiału Ewy Sas, reporterki Radia ESKA: 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE