Kraków: Policja sprawdzi, czy nosisz maseczkę. Posypią się mandaty?

2020-09-15 17:27 Amadeusz Calik
Kraków: Policja sprawdzi, czy nosisz maseczkę. Posypią się mandaty?
Autor: Łukasz Gągulski zdjęcie ilustracyjne

Policjanci wsiądą do autobusów i sprawdzą, czy masz zasłonięte usta i nos. Takie działania zaplanowało krakowskie MPK na najbliższy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To pokłosie skarg mieszkańców, którzy obserwują brak maseczek u niektórych współpasażerów.

Akcja rozpocznie się w środę, 16 września i potrwa przez tydzień, z wyłączeniem weekendu. Inspektorzy ruchu MPK wspólnie z policjantami będą prowadzić kontrole na wybranych liniach aglomeracyjnych i sprawdzać, czy pasażerowie tych linii stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa.

- Kontrole będą prowadzone przez cały dzień. Są one odpowiedzią na wiele apeli pasażerów, którzy wybierając podróż komunikacją miejską, obserwują brak maseczek u niektórych współpasażerów. Zwracają także uwagę, że część z osób nie reaguje na prośby o zakrycie ust i nosa, całkowicie lekceważąc zagrożenie związane z pandemią koronawirusa - informuje krakowski magistrat.

Podobne kontrole były już prowadzone w krakowskich autobusach i tramwajach. W okresie pięciu tygodni przeprowadzono 623 takich kontroli. O obowiązku zakrywania ust i nosa przypominają głosowe komunikaty, informacje zamieszczane na monitorach w pojazdach, a w tramwajach, gdzie tych monitorów nie ma specjalne naklejki umieszczone obok drzwi.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą także prowadzone wspólne patrole inspektorów ruchu MPK oraz straży miejskiej na ulicach, m.in. na ul. Długiej, gdzie najczęściej dochodzi do blokowania torowisk. ETZT zakończy się we wtorek, 22 września. Tego dnia komunikacja miejska w strefach I i II oraz komunikacja nocna będzie bezpłatna dla wszystkich osób.

W Krakowie będzie można wypożyczyć elektryczne rowery

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.