Rząd planuje częściowe otwarcie gastronomi na wiosnę. Kiedy to nastąpi?

i

Autor: Free-Photos/cc0/pixabay

Kraków: POTĘŻNY BUNT branży gastronomicznej! To będzie największy pozew w historii?

2021-02-02 12:52

Branża gastronomiczna zapowiedziała pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Ma on trafić do sądu 31 marca 2021 roku. W związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa, od 24 października 2020 roku, lokale gastronomiczne mogą działać jedynie na zasadzie dowozu lub na wynos. Dla wielu z nich oznacza to bankructwo lub potężne spadki dochodów. Jak podaje KRKnews, już ponad sto firm chce się przyłączyć do pozwu za straty wywołane wprowadzanymi przez rząd lockdownami. Jeśli wszystkie podtrzymają decyzję, to będziemy mieli do czynienia z największym w historii Polski pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa.

W związku z tym, że gastronomia nie doczekała się, póki co, luzowania obostrzeń gospodarczych, zapowiedziała otwartą wojnę z państwem. Jak poinformowała Izba Gospodarczej Gastronomii Polskiej, w najbliższym czasie zostanie złożony pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa.

Czytaj także: Stok narciarski pod Krakowem otwarty od soboty. Bunt przedsiębiorców narasta!

„1 lutego podpisujemy z kancelarią prawną umowę w tej sprawie, a 31 marca planujemy gotowy pozew złożyć w sądzie. - przekazał Polskiej Agencji Prasowej sekretarz generalny zarządu IGGP, Sławomir Grzyb, dodając, że przesuwanie lockdownu co dwa tygodnie o kolejne dwa tygodnie jest niepoważne i naraża branże na jeszcze większe pogłębianie strat.

Czytaj także: Bunt na Podhalu! Ruszyły stoki narciarskie. Rząd stracił kontrolę nad państwem?

Sekretarz zwrócił także uwagę na plotki, które już pojawiły się w listopadzie, mówiące o zamrożeniu branży gastronomicznej do marca.

„Ale skoro nie są to oficjalne informacje, wielu przedsiębiorców miało nadzieje, że otwarcie nastąpi szybciej. Gdyby od razu zostali uczciwie poinformowani o takim wariancie, to mogliby podjąć decyzje o zlikwidowaniu biznesu i przynajmniej nie popadaliby w długi, aby utrzymywać niefunkcjonujące lokale.” - dodał Sławomir Grzyb.

Czytaj także: Zakopane. Restauracja na Krupówkach otwarta mimo obostrzeń. Przed wejściem tłum ludzi

Mecenas Jacek Dubois, który będzie reprezentował branżę gastronomiczną, powiedział Radiu Kraków: – W maju zeszłego roku zostały wydane rozporządzenia ministra zdrowia, potem Prezesa Rady Ministrów, w którym nakazał albo ograniczenie, albo wręcz zamknięcie niektórych rodzajów działalności. Konstytucja mówi jasno – ograniczyć bądź wykluczyć działalność gospodarczą można tylko w drodze ustaw.

Krakowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o zabójstwo 23-latka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki