Kraków: Szokujące kulisy pożaru archiwum. Żaden z dokumentów nie został zdigitalizowany!

2021-03-02 14:12 ON

Z pisma przesłanego do Onetu przez rzeczniczkę prasową prezydenta Jacka Majchrowskiego wynika, iż żaden z dokumentów, które znajdowały się w spalonym archiwum urzędu miasta Krakowa, nie został zdigitalizowany. Problem może być także z odtworzeniem starszych dokumentów, gdyż te - jak podaje urzędniczka - nie miały kopii.

Pożar w budynkach miejskiego archiwum w Krakowie miał miejsce blisko miesiąc temu. Spalone budynki grożą zawaleniem, a wejście do ich wnętrza jest zabronione. Wewnątrz wciąż znajdują się ważne dokumenty dotyczące funkcjonowania miasta, ale urzędnicy nadal nie wiedzą, kiedy i jak będzie można je wydobyć.

Zobacz: Manhattan w Krakowie?! Niebawem to możliwe! Trwają prace nad dzielnicą wieżowców

W archiwum znajdowało się 20 tysięcy metrów bieżących dokumentów. Z elektronicznego wykazu teczek wiadomo, że w zasobie archiwum urzędu miasta Krakowa przechowywana była dokumentacja archiwalna wszystkich komórek organizacyjnych urzędu (łącznie 40) i zlikwidowanych miejskich jednostek organizacyjnych (łącznie 72 jednostki).

Jak dowiedział się Onet, większość dokumentów została wytworzona po 1990 r. Najnowsze z nich zostały stworzone w 2018 r.

Zobacz: Trzecia fala ZMIECIE NAS Z PLANSZY?! Nawet 40 tysięcy zachorowań dziennie! Małopolski NFZ nie pozostawia złudzeń

Okazuje się, że żaden z dokumentów, który znajdował się w archiwum, nie został zdigitalizowany. Wynika tak z pisma przesłanego do redakcji Onetu przez Monikę Chylaszek, rzecznik prasową prezydenta Jacka Majchrowskiego.

"Urząd nie ma obowiązku dygitalizowania dokumentów archiwalnych i jej nie wykonał" - możemy przeczytać w piśmie przesłanym przez rzeczniczkę prezydenta.

Podkreślono również, że mogą być problemy z odtworzeniem części dokumentów, szczególnie tych starszych, ponieważ nie posiadały one kopii. Łatwiejsze - według rzecznik prasowej - ma być odtworzenie najmłodszych dokumentów.

Zobacz: PRZERAŻAJĄCE słowa wojewody: "Trzecia fala epidemii jest już w Małopolsce"!

Kontrowersję może stanowić fakt, że w niedawnym wywiadzie dla urzędowej telewizji prezydent Jacek Majchrowski przekonywał, iż część dokumentów znajdujących się w archiwum została zdigitalizowana.

Pożar Archiwum Urzędu Miasta w Krakowie
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE