Kraków szykuje HORRENDALNE podwyżki. Zdrożeje parkowanie, śmieci i bilety komunikacji miejskiej

2020-07-16 15:35 Amadeusz Calik
Kraków szykuje HORRENDALNE podwyżki
Autor: Amadeusz Calik Zdrożeje parkowanie, śmieci i bilety komunikacji miejskiej

Kraków odkuwa się po epidemii koronawirusa? Takie wrażenie mogą odnieść mieszkańcy, do których dotarły informacje o planowanych podwyżkach. W mieście drastycznie mają zdrożeć bilety komunikacji miejskiej, opłaty w strefie płatnego parkowania oraz wywóz śmieci.

Krakowski magistrat w środę poinformował o planowanej podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej. Zniknąć ma bilet 20-minutowy oraz bilety okresowe na 1 i 2 linie, a bilety jednorazowe zdrożeją o kilkadziesiąt procent. Z kolei bilet sieciowy z Kartą Krakowską ma kosztować 96 zł zamiast dotychczasowych 69 zł.

Jak się okazuje, to nie koniec zmian. Urzędnicy w czwartek poinformowali o kolejnych gigantycznych podwyżkach. Chodzi między innymi o abonament mieszkańca w strefie płatnego parkowania, który ma zdrożeć z 10 do 100 zł miesięcznie w strefie A oraz z 10 do 80 zł miesięcznie w strefach B i C. Zmienić mają się także godziny obowiązywania strefy płatnego parkowania - strefa A (ścisłe centrum Krakowa) miałaby obowiązywać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-22, a strefy B i C - od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 20.

- Zmiany są odpowiedzią na prośby mieszkańców (...) Krakowianie w godzinach wieczornych mają problem ze znalezieniem miejsc postojowych przy miejscu zamieszkania, skarżą się na hałas wywołany nadmiernym ruchem samochodowym. Także przedsiębiorcy od lat postulowali, by wydłużyć czas obowiązywania stref - wyjaśnia krakowski magistrat w rozmowie z dziennikarze Gazety Krakowskiej.

Wielka podwyżka za wywóz śmieci w Krakowie

Miasto wróciło też do kwestii podwyżek za wywóz śmieci. Zgodnie z nową propozycją urzędników, każdy ma płacić 27 zł miesięcznie za wywóz śmieci segregowanych i 54 zł miesięcznie, jeśli śmieci nie segregujemy.

Nowe opłaty miałyby obowiązywać od września, a zmiana jest wynikiem działań rządu. Samorządu mają nie dopłacać już do wywozu odpadów, a system gospodarki komunalnej ma utrzymywać się z opłat mieszkańców.

Super Raport 16 VII (goście: Cimoszewicz, Kobosko, Liedel)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.