Kraków: Trasa Łagiewnicka jednak nie powstanie? "Rozwój, a nie beton!"

2019-06-27 14:52 Dominika Baraniec
Kraków: duże zmiany na Ruczaju. Zamknięte ulice, korki i utrudnienia
Autor: krakow.pl Kraków: duże zmiany na Ruczaju. Zamknięte ulice, korki i utrudnienia

Domagają się konsultacji społecznych, zaprzestania zalewania miasta betonem i rozwoju komunikacji miejskiej. Aktywiści i naukowcy protestowali w sprawie budowy Trasy Łagiewnickiej na Ruczaju. Uważają, że zagraża życiu ludzi, którym już teraz ciężko funkcjonować bez zieleni.

Protest pod hasłem "Rozwój całościowy, a nie betonowy" na skrzyżowaniu ulic Kobierzyńskiej i Rostworowskiego zgromadził w upalne południe grupkę okolicznych mieszkańców i aktywistów, zaangażowanych w kwestie zmian klimatycznych.

Budowę trasy ciężko będzie zatrzymać, ale można uświadamiać zagrożenia związane z budową kolejnych etapów - mówi Zofia Prokop z UJ, jedna z organizatorek protestu.

Organizatorzy podkreślali, że to inwestycje takie jak Trasa Łagiewnicka przyczyniają się do zmian klimatu. Że więcej betonu zamiast zieleni podnosi średnią temperaturę w mieście oraz uniemożliwia właściwe odprowadzanie wody.

Obecni na proteście mieszkańcy Ruczaju zwracali uwagę, że połączenie Kurdwanowa, Dębnik i Bronowic jest potrzebne, ale niekoniecznie drogowe. - Tutaj przydałaby się linia tramwajowa - komentowała Magdalena Ruta, mieszkanka Ruczaju. Protest miał też uświadomić o zagrożeniach jakie niesie za sobą budowa trasy Pychowickiej.