W Krakowie w hali Tauron Arena powstanie punkt masowych szczepień przeciwko COVID-19

i

Autor: SHUTTERSTOCK W Krakowie w hali Tauron Arena powstanie punkt masowych szczepień przeciwko COVID-19

Kraków: W hali Tauron Arena powstanie masowy punkt szczepień przeciwko COVID-19

2021-03-29 20:34

W Krakowie w hali Tauron Arena powstanie punkt masowych szczepień przeciwko COVID-19. Placówka może ruszyć za ok. 2 tygodnie i będzie szczepić po 2 tys. osób dziennie. - Punkt powstanie we współpracy z miastem Kraków i Szpitalem Uniwersyteckim – poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda małopolski, Łukasz Kmita, w czasie poniedziałkowego (29.03.2021) briefingu podkreślał, że pomysł organizacji masowego punktu szczepień z wykorzystaniem infrastruktury krakowskiej hali Tauron Arena to odpowiedź z jednej strony na wzrastającą liczbę zachorowań na COVID-19 w woj. małopolskim, a z drugiej – rządowe zapowiedzi dużych dostaw szczepionek od kwietnia - informuje PAP.

W hali Tauron Arena powstanie masowy punkt szczepień przeciwko COVID-19

- Dziś wspólnie uznaliśmy, że jest doskonała infrastruktura, którą ma miasto Kraków – hala Tauron Arena, która dzięki życzliwości pana prezydenta Majchrowskiego może być wykorzystana do wspólnego celu – tym wspólnym celem jest szybkie wygaszenie epidemii. Ramowy plan dziś został przygotowany – powiedział wojewoda małopolski, Łukasz Kmita.

Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że w Tauron Arenie zostaną zainstalowanie prawdopodobnie cztery punkty szczepień - przekazał PAP. Przyjeżdżający do nich pacjenci będą mieli do dyspozycji duży parking z ponad 300 miejscami.

Punkt szczepień przeciw koronawirusowi w Tauron Arenie w Krakowie

- Wszystko będzie zorganizowane w taki sposób, że nie powinno być problemów z przepływem chętnych do szczepienia – ocenił prezydent i zapowiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba, miasto może udostępnić lokalizacje pod kolejne miejsca szczepień, np. Miejskie Centrum Opieki przy ul. Wielickiej i Centrum Kongresowe ICE - przekazał PAP.

Zobacz koniecznie: Naukowiec z UJ szokuje: "Teraz dziennie jest więcej mutacji koronawirusa niż rok temu miesięcznie"!

Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który będzie się zajmował przygotowaniem i prowadzeniem szczepień w nowym punkcie, zapowiedział, że cała infrastruktura powinna być gotowa w ciągu 1-2 tygodni, po czym rozpoczną się szczepienia. Placówka będzie mogła wykonać do 2 tys. szczepień dziennie.

- Dla szpitala jest to wyzwanie, bo wiadomo, że w przypadku takich masowych punktów szczepień ta organizacja musi być inna niż w przypadku szpitali – ocenił Jędrychowski.

Tauron Arena w Krakowie: W hali powstanie punkt szczepień przeciw koronawirusowi

Według Marcina Jędrychowskiego, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w miarę zwiększania liczby iniekcji wykonywanych w Tauron Arenie, zmniejszane będą szczepienia w Szpitalu Uniwersyteckim, w którym działa szpital tymczasowy dla chorych z koronawirusem - podał PAP.

- Taka dyslokacja miejsca, gdzie możemy zorganizować punkt szczepień i szczepić na tak masową skalę jest bardzo dobrym rozwiązaniem – ocenił dyrektor SU.

Według zapowiedzi wojewody małopolskiego w całym województwie w najbliższym czasie przybędzie ponad 30 nowych punktów szczepień – tyle wpłynęło zgłoszeń chętnych podmiotów do NFZ.

- Małopolska – zauważył Kmita – jest się obecnie na piątym miejscu w kraju pod względem liczby podanych szczepionek. Do tej pory wykonano tam 480 tys. szczepień, z czego w samym Krakowie – 210 tys. - informuje PAP.