Kraków: Wojewoda Małopolski mówi nie uchwale o edukacji seksualnej.

i

Autor: shutterstock.com Poziom wiedzy na tematy seksualne wśród młodzieże seksuolodzy oceniają jako bardzo niski.

Kraków: Wojewoda Małopolski mówi "nie" uchwale o edukacji seksualnej

2019-07-26 19:32

Zawierała błędy, które naruszały polskie prawo, dlatego została unieważniona przez Wojewodę. Mowa o uchwale kierunkowej krakowskich radnych, dotyczącej edukacji seksualnej.

Od uczenia są szkoły, a nie samorząd. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik unieważnił uchwałę kierunkową Rady Miasta Krakowa w sprawie edukacji seksualnej. Chodziło o płacenie organizacjom pozarządowym za szkolenie krakowskich uczniów, z tego jakie są możliwości zajścia w ciążę oraz zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wojewoda uznał, że samorząd nie ma prawa podejmować takich decyzji.

Zgodnie z prawem oświatowym jeżeli w jakiejś szkole mogą być podejmowane programy profilaktyczne, wychowawcze, to w takiej kwestii wypowiada się Rada Pedagogiczna, rodzice, Dyrektor szkoły, pełnoletni uczniowie. To Oni decydują o tym jakie są potrzeby szkoły, jakie są problemy, z którymi ta szkoła się mierzy - mówi rzeczniczka Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Joanna Paździo.

Pomysłodawczyni i autorka uchwały Radna Nina Gabryś nie rozumie tej argumentacji, bo w uchwale jest wyraźnie zaznaczone, że lekcje byłyby dobrowolne.

Program grantowy i jego realizacja przez organizacje pozarządowe w krakowskich szkołach, obejmowałaby te szkoły, które by się do takiego programu zgłosiły, więc dla dzieciaków w późniejszych klasach, za zgodą rodziców, i oczywiście za zgodą Dyrekcji - mówi Radna.

Krakowianie, których spytaliśmy o opinię w tej sprawie są zdecydowanie za wprowadzeniem jakiejś formy edukacji seksualnej. Zwłaszcza takiej, która przestrzega uczniów przed błędami nieodpowiedzialnego współżycia.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w Polsce, na 1000 nastolatek w wieku powyżej 15 lat, średnio rodzi się około 16 dzieci rocznie.

Co Ty wiesz o seksie?
Autor:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE