Lajkonik "szalał" na torach. Trwają testy nowego tramwaju w Krakowie [ZDJĘCIA]

2020-01-17 13:25 AC

W nocy z czwartku na piątek odbyły się kolejne przejazdy testowe "Lajkonika" - nowego tramwaju dla Krakowa. Pojazd był testowany na pętli i torowisku do Cichego Kącika. Nasz reporter przyglądał się nocnym jazdom próbnym.

Pierwsze jazdy testowe odbyły się w nocy, 7 stycznia - to właśnie wtedy nowy tramwaj Stadlera po raz pierwszy wyjechał na ulice Krakowa. Testy są niezbędne do uzyskania homologacji. Po przeprowadzeniu badań i uzyskaniu pozytywnej opinii zewnętrznej instytucji, tramwaj zostanie dopuszczony do ruchu.

Nowy tramwaj był już testowany na trasach do Małego Płaszowa i Cichego Kącika.

Podczas przejazdów sprawdzane są m.in. systemy napędu, hamowania oraz układy elektryczne i inne elementy istotne dla prawidłowej eksploatacji i bezpieczeństwa podróżnych. W kolejnych tygodniach odbędą się szkolenia motorniczych i mechaników przygotowujących ich do obsługi tego wagonu.

Przypomnijmy, że pierwszy tramwaj Stadlera został dostarczony do Krakowa do zajezdni Podgórze 13 grudnia 2019 roku. Do końca br. powinny się zakończyć dostawy wszystkich wagonów, których w sumie będzie 50.