Zagrożenie lawinowe w Tatrach

i

Autor: Grzegorz Mroczka/CC BY-SA 4.0/wikipedia

Akcja TOPR

Lawina w Tatrach! Pod śniegiem mogą znajdować się ludzie

2023-12-08 12:20

W piątek, 8 grudnia w Tatrach zeszła groźna lawina. Akcja TOPR trwa w rejonie Rysów. Pod śniegiem mogą znajdować się ludzie, jednak szczegóły zdarzenia nie są jeszcze znane. - Prawdopodobny wypadek lawinowy w rejonie Buli pod Rysami. Ratownicy na miejscu przeszukują lawinowisko - przekazał dyżurny TOPR Piotr Konopka.

Lawina w Tatrach mogła przysypać ludzi. Akcja TOPR w rejonie Buli pod Rysami

W rejonie Buli pod Rysami trwa akcja TOPRRatownicy szukają ludzi, którzy mogli zostać przysypani przez lawinę, która zeszła w piątek, 8 grudnia. Obecnie nie są znane żadne szczegóły akcji. Nie wiadomo, ile ewentualne osób mogło zostać przysypanych przez śnieg. 

- Prawdopodobny wypadek lawinowy w rejonie Buli pod Rysami. Ratownicy na miejscu przeszukują lawinowisko - poinformował dziennikarzy ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka.

Niebezpiecznie w Tatrach. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach w piątek obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. To oznacza, że w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany, a wiatr utworzył głębokie zaspy w zagłębieniach terenu. Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny miejscami uniemożliwiają przejście, "kładąc się" na szlaki. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Sonda
Czy turyści wybierający się w góry powinni mieć wykupione ubezpieczenie?
Wyszedł z więzienia i pierwszego dnia zabił teściową