Legalne picie alkoholu na bulwarach wiślanych w Krakowie? Część mieszkańców jest oburzona

2022-05-17 15:08
Legalne picie alkoholu na bulwarach wiślanych w Krakowie? Część mieszkańców jest oburzona
Autor: withromli/cc0/pixabay Część mieszkańców obawia się, że stworzenie strefy legalnego alkoholu "pod chmurką" doprowadzi do zwiększenia liczby incydentów związanych z nadużywaniem napojów wyskokowych / zdjęcie ilustracyjne

Stowarzyszenie "1. Kraków" zaproponowało stworzenie w mieście strefy, w którym będzie można legalnie pić alkohol "pod chmurką". Według pomysłodawców taka strefa miałaby istnieć w części bulwarów wiślanych, a dozwolone byłoby spożywanie alkoholu do 18 proc. Przeciwko inicjatywie występuje część mieszkańców, która obawia się zwiększenia liczby incydentów związanych z nadużywaniem napojów wyskokowych.

Legalne picie alkoholu na bulwarach wiślanych w Krakowie? Część mieszkańców jest oburzona

W czwartek (19 maja) o godz. 11.00 na Bulwarze Czerwieńskim ma się odbyć spotkanie w sprawie stworzenia w Krakowie strefy, w której legalne będzie spożywanie alkoholu "pod chmurką". To inicjatywa stowarzyszenia "1. Kraków", a do jej ewentualnej realizacji niezbędna będzie zgoda rady miastaUstawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwala samorządom na wydzielanie miejsc, w których nie obowiązuje generalny zakaz spożywania alkoholu na świeżym powietrzu. Obecnie w Krakowie, w przeciwieństwie do wielu innych miast w Polsce, nie ma takiej strefy, a konsumpcja napojów wyskokowych "pod chmurką" grozi otrzymaniem mandatu. Według pomysłodawców, strefa miałaby zostać stworzona na obszarze obejmującym część bulwarów wiślanych, gdzie legalne byłoby picie alkoholu o mocy do 18 proc.

Zmian w tym zakresie obawia się część mieszkańców, która zwraca uwagę na potencjalny wzrost liczby incydentów związanych z nadużywaniem alkoholu. W internetowych komentarzach przytaczają oni negatywne doświadczenia z innych miast, gdzie stworzenie strefy doprowadziło do notorycznego zaśmiecania terenów zielonych i co za tym idzie, większych kosztów ponoszonych przez samorządy, związanych ze sprzątaniem miasta. Często wskazywanym argumentem jest również bezpieczeństwo zarówno uczestników spotkań przy alkoholu, jak i przypadkowych osób, spacerujących w pobliżu. Wśród komentarzy pojawiają się także obawy o wzrost przestępczości oraz o zdolność służb mundurowych do pilnowania porządku w rejonie strefy wolnej od zakazu picia alkoholu "pod chmurką".  

PRZECZYTAJ: Obrzydliwy pająk spacerował po bloku w Krakowie. Mieszkańcy z niedowierzaniem wyglądali przez okna

ZOBACZ: Michał Staszewicz dołączył do Gwardii Szwajcarskiej. Nowy żołnierz papieża urodził się w Krakowie

Sonda
Czy w Krakowie powinna istnieć strefa, w której spożywanie alkoholu "pod chmurką" byłoby legalne?
Dom grozy, w którym przed laty córka zabiła własnego ojca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE