Coraz więcej cudzoziemców stara o pobyt czasowy w Polsce

i

Autor: jackmac34/cc0/pixabay Coraz więcej cudzoziemców stara o pobyt czasowy w Polsce

Małopolskie jednym z najpopularniejszych województw wśród cudzoziemców!

2018-12-13 18:21

W tej chwili w Polsce ważne zezwolenia na pobyt czasowy posiada ok. 200 tys. cudzoziemców spoza UE, w tym ok. 138 tys. obywateli Ukrainy. Wśród najpopularniejszych województw wybieranych przez cudzoziemców znalazło się woj. małopolskie.

Większość cudzoziemców spoza UE przebywa w Polsce tymczasowo np. na podstawie wiz. Osoby chcące zamieszkać w kraju na dłuższy okres składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt, najczęściej czasowy. W sumie ważne zezwolenia na pobyt posiada obecnie ok. 290 tys. cudzoziemców spoza UE, w tym ok. 200 tys. na pobyt czasowy.

>> Rośnie liczba wypadków spowodowanych przez obcokrajowców. Jak jest w Małopolsce?

Pozwolenie na pobyt stały w Polsce posiada ok. 70 tys. cudzoziemców. Jak szacuje Urząd Do Spraw Cudzoziemców, w Polsce długoterminowo rezyduje również ok 17 tys. obywateli innych krajów UE.

Zezwolenie na pobyt czasowy może być wydane na maksymalnie 3 lata. Większość - ok. 77 tys. z aktualnych zezwoleń posiada okres ważności poniżej roku, ok. 71 tys. od 1 do 2 lat, a ok. 53 tys. od 2 do 3 lat.

O zezwolenie na pobyt czasowy można ubiegać się jeśli występują okoliczności uzasadniające zamieszkanie cudzoziemca w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Zdecydowanie najczęstszym celem pobytu obcokrajowców jest chęć podjęcia pracy - dotyczy to ok. 65 proc. spraw. W ok. 13 proc. przypadków uzasadnieniem jest przebywanie z rodziną, a w ok. 12 proc. edukacja.

Najpopularniejszym regionem jest województwo mazowieckie gdzie aktualne zezwolenia otrzymało ok. 64 tys. osób. Na drugim miejscu znalazło się woj. wielkopolskie (20 tys. os.), a na trzecie właśnie małopolskie, gdzie zezwolenia otrzymało 20 tys. osób.

Z 200 tys. obecnie ważnych zezwoleń na pobyt czasowy najwięcej posiadają obywatele: Ukrainy - 138 tys., Indii - 7,7 tys., Wietnamu - 7 tys., Chin - 7 tys. i Białorusi - 5 tys. W większości są to osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat (64 proc.), osoby starsze w wieku 40-59 lat stanowią 23 proc., a młodzież poniżej 20 roku życia - 10 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki