Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Domowy i humanitarny sposób na pozbycie się szkodnika

i

Autor: Shutterstock Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Domowy i humanitarny sposób na pozbycie się szkodnika

Jak się pozbyć szkodników?

Zabieram z łazienki i zakopuję pod ziemią. Kret omija mój ogród szerokim łukiem. Odstraszacz kreta, dzięki któremu nie mam zniszczonej gleby. Sposób na kreta w ogrodzie

2024-05-08 9:53

Jak się pozbyć kreta z ogrodu? Ten niewielki ssak to jeden z najczęściej spotykanych nieproszonych gości w ogrodzie. Nie jest traktowany jako stuprocentowy szkodnik, ale potrafi wyrządzić niemałe szkody. Uszkadza korzenie roślin i niszczy trawnik. Czy można humanitarnie pozbyć się kreta w ogrodu? Oczywiście, że tak. Wystarczy, że pójdziesz do łazienki i sięgniesz po to. Zakop to w ogrodzie, a kret będzie omijał je szerokim łukiem.

Zakop to w ogrodzie, a kret będzie omijał te miejsca szerokim łukiem. Humanitarny sposób na kreta

Aby pozbyć się kreta z ogrodu nie musisz od razu sięgać po pułapki i kupne odstraszacze. Wcześniej warto spróbować naturalnych sposobów. Okazuje się, że kret bardzo nie lubi ludzkich włosów. To nietypowy, ale skuteczny, sposób na pozbycie się kreta z ogrodu. Wystarczy, że ze szczotki zbierzesz włosy i płytko zakopiesz je w ziemi. Odpowiednia głębokość to około 30 cm pod ziemią. Podobnie działa również sierść kotów oraz psów. Krety nie cierpią zapachu włosów i unikają miejsc, gdzie je znajdują. Włosy i sierść możesz również wrzucić bezpośrednio do kopców wykopanych przez kreta. Mały ssak wyniesie się natychmiastowo.

Kret - szkodnik czy pomocnik? 

Kret w ogrodzie nie jest pożądany. Choć kret spełnia wiele potrzebnych funkcji, jak spulchnianie gleby, to w przydomowych ogródkach i na działkach traktowany jest jak szkodnik. Podgryza korzenie roślin, co może doprowadzić je do uschnięcia oraz obumarcia. Dodatkowo kopce kreta nie wyglądają estetycznie i niszczą trawnik. W Polsce kret jest objęty częściową ochroną gatunkową. Zgodnie z zapisami ustawy i Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej oznacza to, że nie podlega ochronie na terenie: ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych i obiektów sportowych.

Trawy ozdobne do ogrodu i na taras. Rośliny polecane przez ogrodników

65-letnia Grażyna Wolszczak rozgogolona na plaży w Sopocie. Tatuaż na brzuchu szokuje!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki