Maseczki na cmentarzu. Czy na cmentarzu trzeba zakrywać usta i nos? Minister Zdrowia rozwiał wszelkie wątpliwości

2020-10-06 18:25 Amadeusz Calik
Maseczki na cmentarzu. Czy na cmentarzu trzeba zakrywać usta i nos? Minister Zdrowia rozwiał wszelkie wątpliwości
Autor: PAP/Rafał Guz Maseczki na cmentarzu. Czy na cmentarzu trzeba zakrywać usta i nos?

Czy na cmentarzu trzeba nosić maseczki? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków, którzy w najbliższym czasie udadzą się na groby bliskich w związku z uroczystością Wszystkich Świętych 2020. W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem, Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że na cmentarzach, niezależnie od strefy, w której się znajdują, obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

Maseczki na cmentarzach. Czy trzeba zakrywać usta i nos?

We wtorek, 6 października, odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, dotycząca kolejnych ograniczeń w związku z szalejącą epidemią koronawirusa. Zapowiedział on wprowadzenie kolejnych restrykcji. Szef resortu zdrowia był pytany także o obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa w trakcie zbliżającego się Święta Zmarłych.

- W tej chwili, jeśli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy, dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy - powiedział szef MZ. Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada, będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony też na ten temat rozmawialiśmy z komendantem (głównym policji) i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji - zaznaczył Niedzielski.

Koronawirus. Rząd znów wprowadza obostrzenia

Od soboty wejdzie w życie nowy pakiet obostrzeń, które są związane z eskalacją liczby zachorowań. W czerwonej strefie lokale gastronomiczne mogą operować tylko do godz. 22. Maseczki w wolnej przestrzeni staną się obowiązkiem w strefach nie tylko czerwonej, ale też w żółtej - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zapowiedział, że ograniczona zostanie także liczba uczestników imprez okolicznościowych takich jak: wesela, stypy i inne tego rodzaju spotkań.

- W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w trefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników, czyli ta liczba, która była poprzednio - powiedział Niedzielski. 

Podkreślił, że to ostatnie obostrzenie "wejdzie z tygodniowym vacatio legis", tak żeby dać możliwość przeniesienia imprezy, aby przeorganizować swoje plany. 

Obowiązkowe stanie się też noszenie maseczki w otwartych przestrzeniach w strefie żółtej i czerwonej. Bez maseczki, tam gdzie jej posiadanie jest konieczne, będzie mogła przebywać tylko osoba posiadająca zaświadczenie lekarskie lub odpowiedni dokument. Jak podkreślił Minister Zdrowia, każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu będzie z całą surowością karana.

Wprowadzony zostanie także wymóg odległości od poszczególnych zgromadzeń o co najmniej 100 metrów.

Mordor na pętli w Borku Fałęckim
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE