Matura 2022. Geografia: Co powtórzyć? Pewniaki na maturę z geografii. To trzeba umieć

2022-05-17 14:15
Matura 2022. Geografia: Co powtórzyć? Pewniaki na maturę z geografii. To trzeba umieć
Autor: summa / CC0 / pixabay.com Matura 2022. Geografia: Co powtórzyć? Pewniaki na maturę z geografii. To trzeba umieć

Matura 2022 z geografii na poziomie rozszerzonym. Co powtórzyć? Jakie są pewniaki i co trzeba umieć? Geografia to kolejny przedmiot nieobowiązkowy na maturze 2022, z którym zmierzą się tegoroczni absolwenci szkół średnich. W środę, 18 maja o godz. 9:00 rozpocznie się egzamin z geografii rozszerzonej. Co trzeba umieć? Jakie zagadnienia należy powtórzyć, żeby wypaść jak najlepiej? Jakie pewniaki będą na maturze z geografii? Podpowiadamy!

Matura 2022. Geografia: pewniaki, co powtórzyć 

Matura z geografii na poziomie rozszerzonym jest jednym z najpopularniejszych egzaminów dodatkowych - po języku angielskim i matematyce. W środę o godz. 9:00 maturzyści zasiądą na salach egzaminacyjnych i otrzymają arkusze CKE z pytaniami i zadaniami dotyczącymi wiedzy zdobytej w szkole średniej. Jakich zagadnień powinni spodziewać się maturzyści na egzaminie z geografii? Jakie są pewniaki na maturę z geografii? Niżej przedstawiamy zagadnienia, które niemal na pewno pojawią się na maturze.

Czytaj też: Matura 2022 z historii rozszerzonej. "Ja idąc na maturę z historii...". Te wpisy maturzystów to złoto! Hity Twittera

Pewniaki na maturze 2022 z geografii rozszerzonej

Co będzie na maturze 2022 z geografii? Tego uczniowie dowiedzą się w momencie rozpoczęcia egzaminu, w środę (18.05.2022) o godz. 9:00. Arkusze CKE zostaną opublikowane kilka godzin później. Znajdziecie je również na SE.pl, gdzie nie tylko opublikujemy kompletne arkusze egzaminacyjne, ale także sugerowane odpowiedzi. Tymczasem warto powtórzyć przed maturą następujące zagadnienia:

 • Topograficzna mapa Polski
 • Mapa świata
 • Mapa poziomicowa
 • Strefy klimatyczne
 • Położenie i środowisko przyrodnicze Polski
 • Analiza wykresów
 • Ludność i rozwój społeczno-gospodarczy
 • Demografia i migracja ludności
 • Metody badań geograficznych
 • Kształt i ruchy Ziemi
 • Sfery Ziemi: hydrosfera, atmosfera, litosfera, pedosfera i biosfera

Na pierwszy rzut oka, powyższe zagadnienia mogą wydawać się trudne i budzić przerażenie. Tak naprawdę to wszystko znajduje się w programie nauczania i nie wykracza poza zakres materiału, który był omawiany na lekcjach geografii. Jeśli więc uczęszczaliście do szkoły regularnie, nie opuszczaliście zajęć i uważaliście na lekcjach, matura 2022 z geografii powinna być formalnością!

Rozwiąż QUIZ: Matura 2022 z geografii. Szybka powtórka przed maturą. Ile punktów uzbierasz? Sprawdź, czy zdasz!

Matura z geografii. Arkusze CKE

Warto też zajrzeć do arkuszy CKE z geografii z poprzednich lat. Arkusz z 2021 roku znajdziecie poniżej. Znajdziecie w nim m.in. mapę fragmentu Beskidu Niskiego, pytania o skały fliszu karpackiego, o fronty atmosferyczne, procesy prowadzące do powstania passatów czy etapy powstawania Himalajów. 

Matura dla uchodźców z Ukrainy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE