Matura 2022. Ważny komunikat dyrektora CKE dla maturzystów. Te wytyczne już nie obowiązują

i

Autor: lil_foot_ /pixabay.com Matura 2022. Ważny komunikat dyrektora CKE dla maturzystów. Te wytyczne już nie obowiązują

Matura 2022. Ważny komunikat dyrektora CKE dla maturzystów. Te wytyczne już nie obowiązują

2022-05-03 16:45

Matura 2022 nadchodzi wielkimi krokami! Już w środę, 4 maja 2022 maturzyści zmierzą się z arkuszami CKE z języka polskiego. W związku z maturami pojawił się ważny komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) - Na maturze nie będą w tym roku obowiązywały specjalne wytyczne sanitarne, takie jak były w 2020 i 2021 r. – poinformował w połowie kwietnia w komunikacie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Matura 2022 rozpoczyna się już 4 maja 2022 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Z arkuszami CKE w 2022 roku zmierzy się około 289 300 maturzystów. Zgodnie z harmonogramem matur 2022 w środę maturzyści otworzą arkusze CKE z polskiego, w czwartek (5 maja 2022) czeka ich walka z zadaniami z matematyki, a w piątek (6 maja 2022) zmierzą się z językiem obcym nowożytnym. W związku z maturami w połowie kwietnia CKE wydało ważny komunikat dotyczący wytycznych sanitarnych.

- W związku ze zmianą zasad epidemicznych związanych z COVID-19, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 679), uprzejmie informuję, że podczas egzaminów zewnętrznych przeprowadzanych od maja 2022 r. do sierpnia 2022 r. nie będą obowiązywały – wzorem lat 2020–2021 – odrębne wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów - poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.

Matura 2022. Jakie zasady obowiązują?

Dyrektor CKE podał, że podczas egzaminów obowiązują: "Wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego", opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny, dostępne TUTAJ, w zakresie, w jakim odnoszą się one do sytuacji egzaminacyjnej. Z wytycznych wynika m.in., że do szkoły uczęszczać mogą tylko uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej. Dotyczy to także pracowników szkół – do pracy mogą przechodzić tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej. Rekomenduje się także ograniczenie przebywania w szkole osób z zewnątrz, a także zapewnienie takiej organizacji pracy i jej koordynacji, która uniemożliwi nadmierne grupowanie się osób. W placówce obowiązują ogólne zasady higieny: mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikacie dotykania oczu, nosa i ust, a także niedzielenie się zaczętym jedzeniem. Zaleca się regularne czyszczenie - z użyciem wody z detergentem lub środków dezynfekujących - infrastruktury szkoły, sprzętu, przyborów i materiałów wykorzystywanych podczas zajęć. Zaleca się też wietrzenie sal i części wspólnych - co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy. W wytycznych wskazano też, że jeśli u ucznia zaobserwowane zostaną objawy mogące wskazać na infekcję bądź chorobę zakaźną, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/ opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły. W przypadku wystąpienia u pracownika, będącego na stanowisku pracy, objawów choroby zakaźnej, dyrektor szkoły ma odsunąć go od wykonywanych czynności. Jeżeli jest taka konieczność - wezwać pomoc medyczną.

W Lublinie uczcili święto polonezem. W uroczystym tańcu wzięło kilkaset par.
Sonda
Czy obawiasz się tegorocznego egzaminu maturalnego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany