Matura, egzamin maturalny

i

Autor: SHUTTERSTOCK Matura, egzamin maturalny

Matura 2022. Wyciekły kolejne arkusze CKE z angielskiego. CKE nie radzi sobie z plagą przecieków?! "Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury"

2022-05-09 10:52

Jak co roku przed maturą, tak i w maju 2022, uczniowie liczyli na przecieki tematów maturalnych. Do takich incydentów dochodziło już w poprzednich latach m.in. na Podlasiu. Sprawę ujawnienia arkuszy egzaminacyjnych przed rozpoczęciem matur w latach 2020 i 2021 badają śledczy, a Centralna Komisja Egzaminacyjna ostrzegała, że w tym roku zaostrzyła obowiązujące procedury. Niestety, pomimo tego doszło do przecieków. Przed maturą 2022 z angielskiego na Twitterze przed godz. 9 pojawiło się zdjęcie arkusza CKE z tematem wypowiedzi pisemnej. W związku z tymi przeciekami, CKE zawiadomiło prokuraturę. Wszystko wskazuje na to, że kolejne arkusze wyciekły przed maturą 2022 z angielskiego na poziomie rozszerzonym! Z relacji uczniów wynika, że zadania w arkuszu pokrywały się z odpowiedziami, które krążyły na Twitterze rano 9 maja.

AKTUALIZACJA 9 MAJA GODZ. 10.40

Kolejne przecieki z matury 2022! Tym razem z angielskiego na poziomie rozszerzonym?!

9 maja 2022 o godz. 9 rozpoczęła się matura 2022 z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Podobnie jak przed maturą z angielskiego na podstawie, tak i tym razem, rano na Twitterze można było znaleźć rzekome przecieki i odpowiedzi do zadań z arkusza. Choć matura 2022 z angielskiego na rozszerzeniu jeszcze trwa, niektórzy uczniowie opuścili już sale egzaminacyjne. Z ich relacji wynika, że... przecieki z Twittera się potwierdziły! Z pierwszych komentarzy maturzystów, którzy wyszli już z egzaminu można wywnioskować, że zdjęcia, które rano w poniedziałek, 9 maja, pojawiły się w sieci, były prawdziwymi wyciekami z arkusza CKE.

Jeśli to prawda, to mamy do czynienia z kolejnym przeciekiem z matury 2022. W sprawie wcześniejszych nieprawidłowości i wycieku zadań z arkusza CKE z matury z języka angielskiego na podstawie, Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadomiła prokuraturę. – Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury – poinformował w piątek, 6 maja, PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany o ewentualny przeciek.

Czytaj więcej: Matura 2022: angielski rozszerzony 9.05.2022. Przecieki okazały się prawdziwe?! "Wyszłam i było to samo". Relacja na żywo

Arkusz CKE i odpowiedzi z matury 2022 z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym opublikujemy w galerii w tym artykule, gdy tylko arkusz zostanie udostępniony przez CKE. W oczekiwaniu na tegoroczny arkusz zobaczcie, z czym maturzyści mierzyli się rok temu.

Odpowiedzi i arkusz CKE z matury 2022 z angielskiego na poziomie podstawowym znajdziesz w naszej galerii - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

AKTUALIZACJA 6.05.2022 GODZ. 14.00: CKE potwierdza przecieki i zawiadamia prokuraturę

- Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury – przekazał PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany o ewentualny przeciek treści z arkusza egzaminacyjnej z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Więcej w materiale: Matura 2022: Angielski. Był przeciek! CKE potwierdza i zawiadamia prokuraturę!

AKTUALIZACJA 6.05.2022 GODZ. 10.35: Przecieki z angielskiego na Twitterze?!

Internauci alarmują, że mogło dojść do przecieków z matury 2022 z języka angielskiego. Z relacji maturzystów na Twitterze wynika, że tematem wypowiedzi pisemnej był post na bloga o dojeżdżaniu rowerem do szkoły. Tymczasem zdjęcia arkusza CKE z takim właśnie tematem pojawiło się na Twitterze 6 maja 2022 ok. godz. 8.30! Czy to oznacza, że doszło do przecieków z angielskiego? Sprawie, podobnie jak w poprzednich latach, na pewno przyjrzy się CKE. Czytaj więcej w materiale: Matura 2022: angielski. Post na blogu na maturze z angielskiego. Znamy temat! "Rano taki latał po Twitterze". Kiedy arkusz CKE i odpowiedzi z angielskiego?

Jeśli informacje o przeciekach się potwierdzą, w ostateczności matura może zostać nawet unieważniona! Szczegóły w materiale: Matura 2022: Angielski. Jakie konsekwencje przecieku? Sprawa jest poważna!

Jakie zadnia trafiły do arkusza CKE z angielskiego na maturze 2022? Tego dowiemy się po tym, jak CKE opublikuje tegoroczne arkusze zadań. Nim do tego dojdzie, sprawdźcie, jakie pytania z angielskiego były na maturze w ubiegłym roku. Znajdziecie ja w galerii poniżej.

Matura 2022: Angielski. Niemiecki. Czy są przecieki?

godz. 9:27

Czy w internecie pojawiły się przecieki z angielskiego? Uważni obserwatorzy wpisów na Twitterze mogą zauważyć, że od rana pojawiają się wpisy sugerujące, że niektórzy użytkownicy tego popularnego serwisu społecznościowego dotarli do arkusza zadań CKE z angielskiego. Czy to prawda? To okaże się dopiero po tym, jak CKE oficjalnie opublikuje arkusze zadań maturalnych z języka angielskiego.

godz. 7:20

W trzeci dzień matur 2022 (6.05.2022) uczniowie ostatnich klas szkół średnich będą rozwiązywali arkusze zadań CKE z języka angielskiego i niemieckiego. Czy są przecieki z zadaniami? To pytanie zadają sobie maturzyści, którzy lada moment przystąpią do egzaminu dojrzałości.

AKTUALIZACJA: 6.05.2022

AKTUALIZACJA: Są już pierwsze odpowiedzi maturzystów z matury 2022 z matematyki. Sprawdź w materiale: Matura 2022. Odpowiedzi z matematyki. "72 stopnie w zadaniu z trójkątem, 4/81 przy prawdopodobieństwie". Maturzyści dzielą się rozwiązaniami zadań z arkusza CKE

Matura 2022: Matematyka. Czy są przecieki?

Czy w drugi dzień matury 2022 będą przecieki z matematyki? To pytanie zadaje sobie wielu maturzystów. Na Twitterze co jakiś czas pojawiają się wpisy oznaczone hasztagiem "przecieki", jednak to, czy prezentowane zdjęcia są autentycznymi zadaniami z arkuszy CKE z matematyki, okaże się dopiero po rozpoczęciu matury 2022 z matematyki. 

Na bieżąco relacjonujemy maturę 2022 z matematyki 5.05.2022. Śledź naszą relację na żywo w materiale: Matura 2022: matematyka. "Rozwalcie tę matmę kochani". Maturzyści zaczynają egzamin. Przecieki, arkusze CKE, komentarze [5.05.2022]

Matura 2022: tak było na polskim

AKTUALIZACJA 4.05.2022, godz. 10.50: Trwa matura 2022 z polskiego. Maturzyści rozwiązują zadania z matury, tymczasem na Twitterze pojawiło się zdjęcie jednej ze stron arkusza CKE, na którym widać temat maturalny. Wynika z niego, że na maturze z polskiego jednym z tematów była rozprawka na podstawie powieści "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. Czy to zdjęcie jest prawdziwe? Czy można mówić o przeciekach z matury 2022 z języka polskiego? Internauci blokują konto, które rozsiewa te informacje, ale jednocześnie potwierdzają, że był to jeden z tematów na maturze 2022 z polskiego. Szczegóły w materiale: Matura 2022. Zdjęcie arkusza hula na Twitterze. "Noce i dnie" na rozprawce z polskiego?! Internauci blokują konto od fake newsów

AKTUALIZACJA 4.05.2022: Twitter huczy od plotek przed maturą 2022. Znowu doszło do przecieków?! Zanotowano zwiększone wyszukiwanie pewnych haseł okołomaturalnych. Czyżby wypłynął temat maturalny z polskiego?! Szczegóły w materiale: Matura 2022: polski przecieki. Temat maturalny ujawniony?! "Czy cierpienie uszlachetnia? Nowoczesność czy tradycja?". Twitter huczy od plotek!

Na bieżąco śledzimy maturę 2022 z języka polskiego. Więcej w naszej relacji na żywo: Matura 2022 z j. polskiego. Arkusze CKE, przecieki, komentarze. Internet huczy od plotek [4.05.2022]. Opublikujemy tam arkusze CKE i odpowiedzi z polskiego po zakończonej maturze 4 maja 2022.

Matura 2022: wyciekły arkusze CKE. Jest decyzja organów! "Procedury zostały zaostrzone"

W poprzednich latach maturzyści z całej Polski zazdrościli swoim rówieśnikom z Podlasia, że już kilka godzin przed egzaminem dojrzałości otrzymali przez elektroniczne komunikatory tematy z języka polskiego, a dzień później także zadania z matematyki, które potem faktycznie pojawiły się w arkuszach egzaminacyjnych. Sprawa przecieków w 2020 r. wyszła na jaw po tym, gdy analitycy zauważyli gwałtowny wzrost w godzinach rannych wyszukiwań w Internecie fraz „wesele elementy fantastyczne”, a nawet pełnego tematu: „Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów »Wesela«”. Maturzyści z Podlasia wpisywali też do wyszukiwarki internetowej nazwisko poetki Anny Kamieńskiej, której wiersz również znalazł się wtedy na maturze. Podobnie było w roku 2021, z tą różnicą, że młodzi Podlasianie tuż przed egzaminem wyszukiwali w sieci zagadnienia związane z powieścią „Lalka” Bolesława Prusa, która rzeczywiście obowiązywała na ubiegłorocznym egzaminie.

Zobacz koniecznie: Matura 2022: przecieki z Podlasia hitem na Twitterze. Wszystko jest w internecie. "Nadchodzi ten czas...". Nie możecie tego przegapić!

Matura 2022: wyciekły arkusze CKE. Jest decyzja organów! To koniec z przeciekami z Podlasia?!

W związku z przeciekami tematów maturalnych rozważano wówczas konieczność powtórzenia egzaminów w podlaskich liceach i technikach (ostatecznie nie doszło to do skutku), zaś Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

– W sprawie ujawnienia arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego i matematyki w czerwcu 2020 r. wykonano szereg czynności, przesłuchano kilkudziesięciu świadków, zebrano dokumenty przekazane przez CKE oraz dane z Internetu, które poddano analizie. Skierowano też wnioski o międzynarodową pomoc prawną. Dotychczas jednak przeprowadzone czynności nie pozwoliły na ustalenie sprawcy tych przestępstw i nikomu nie przedstawiono zarzutów – wyjaśnia prokurator Elżbieta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, która bada tę sprawę. – Aktualnie śledztwo jest zawieszone z uwagi na skierowanie przez prokuraturę do USA wniosku o wykonanie czynności procesowych w drodze międzynarodowej pomocy prawnej – dodaje pani prokurator. Trwa również śledztwo w sprawie przecieków z ubiegłego roku, a prowadzi je stołeczna policja pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Sprawdź także: Matura 2022. Przecieki, notatki, rozprawki za pieniądze. To znowu się dzieje! Maturzyści muszą się liczyć z konsekwencjami

Matura 2022: Przecieki z Podlasia. Co będzie na maturze 2022?

Czy maturzyści z Podlasia i innych regionów kraju także w tym roku mogą liczyć na przecieki tematów maturalnych?

– Po sytuacjach z lat ubiegłych określone w przepisach procedury dotyczące odbioru materiałów egzaminacyjnych oraz ich przekazania przewodniczącym zespołów nadzorujących zostały zaostrzone – przestrzega Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego ma teraz obowiązek okazania nienaruszonych pakietów z arkuszami egzaminacyjnymi, zaś wszyscy przewodniczący zespołów nadzorujących muszą potwierdzić zgodność liczby pakietów z listem przewozowym. Ponadto, jak co roku, podczas egzaminów zapewniona będzie obecność obserwatorów – tłumaczy dyrektor CKE.

Zobacz: MEMY o maturze 2022 i przeciekach z Podlasia. Padniesz ze śmiechu!

Sonda
Czy obawiasz się tegorocznego egzaminu maturalnego?
Matura 2021: na początek język polski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki