Matura 2022. Egzamin maturalny

i

Autor: Piotr Krzyzanowski/Polska Press/East News Matura 2022. W środę (4 maja) egzaminem z języka polskiego rozpoczęła się tegoroczna matura.

Matura 2022: matematyka. Odpowiedzi eksperta do zadań z arkusza CKE TUTAJ. Maturzyści załamani. "Niektóre zadania widziałam pierwszy raz w życiu"

2022-05-05 16:16

Matura 2022: matematyka. Egzamin maturalny z matematyki to największy postrach uczniów, z którym maturzyści zmierzą się w czwartek, 5 maja 2022 roku. Matura z matematyki na poziomie podstawowym rozpocznie się punktualnie o godz. 9.00. Wówczas maturzyści w całej Polsce otrzymają arkusze z zadaniami przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). W tym artykule relacjonujemy maturalne zmagania z matematyki. Publikujemy najważniejsze informacje związane z maturą z matematyki na poziomie podstawowym: przecieki, arkusze CKE, odpowiedzi i rozwiązania zadań. W naszej relacji na żywo znajdziecie arkusze CKE zadań z matury 2022 z matematyki. Tuż po zakończeniu egzaminu maturalnego na naszej stronie pojawią się odpowiedzi z matury 2022 z matematyki przygotowane przez naszego eksperta! Specjalnie dla naszych Czytelników zadania rozwiąże nasz ekspert, Dariusz Kulma, znany matematyk uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku. Śledź relację na żywo na www.se.pl!

W galerii znajdziesz arkusz CKE i odpowiedzi z matematyki. Zadania z matury 2022 rozwiązuje nasz ekspert - Dariusz Kulma. To znany matematyk, uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku, który od lat pomaga uczniom w przygotowaniach do matury za pośrednictwem swojej strony internetowej jakzdacmaturezmatematyki.pl.

Matura 2022: matematyka 5.05.2022. Opublikujemy arkusz CKE i odpowiedzi eksperta

W czwartek, 5 maja 2022, maturzyści zmierzą się z maturą z matematyki. To postrach uczniów, który co roku oblewa najwięcej zdających. Matura 2022 z matematyki rozpocznie się punktualnie o godz. 9 w całej Polsce. Na bieżąco śledzimy zmagania maturzystów w naszej relacji na żywo z matury 2022 z matematyki. Szczegóły poniżej. Powodzenia!

godz. 16.08 Wszystkie odpowiedzi i rozwiązania zadań z matematyki

W naszej galerii powyżej znajdziecie już wszystkie odpowiedzi z matematyki - zarówno rozwiązania zadań zamkniętych, jak i otwartych z arkusza CKE. Niektórzy maturzyści po sprawdzeniu odpowiedzi są załamani. Boją się, że nie uzbierają wymaganych 30%, żeby zdać maturę 2022 z matematyki. - Niektóre zadania widziałam pierwszy raz w życiu - komentuje jedna z załamanych maturzystek. Mimo wszystko mamy nadzieję, że to tylko złe przeczucia i uczniowie nie obleją matury z matematyki!

godz. 15.01 Matematyka odpowiedzi: problematyczne zadanie 14

Maturzyści sprawdzają odpowiedzi z matury 2022 z matematyki i porównują swoje rozwiązania z rozwiązaniami eksperta. Okazuje się, że zadania zamknięte w większości nie sprawiły uczniom problemu. Kontrowersje budzi jednak zadanie 14 - okazuje się, że maturzyści nie są tutaj zgodni co do poprawnej odpowiedzi. Jaka powinna być poprawna odpowiedź zdaniem naszego eksperta? Sprawdźcie na górze strony w naszej galerii z arkuszem CKE i odpowiedziami z matematyki.

godz. 14.32 Odpowiedzi do zadań otwartych z matematyki

Przygotowaliśmy nie tylko odpowiedzi do zadań z arkusza CKE, ale także pełne rozwiązania zadań otwartych! Znajdziecie je w galerii powyżej.

godz. 14.05 Odpowiedzi z matematyki. Nasz ekspert rozwiązuje maturę 2022

W galerii powyżej znajdziecie już odpowiedzi z matematyki na siedem pierwszych zadań z arkusza CKE. Nasz ekspert rozwiązuje maturę 2022 z matematyki i sukcesywnie dorzucamy kolejne odpowiedzi do zadań z matematyki wraz z rozpisanymi rozwiązaniami.

godz. 14.00 Arkusz CKE z matematyki już dostępne

godz. 13.35 Matura matematyka. Odpowiedzi eksperta

Już za około 30 minut wszystko stanie się jasne! O godz. 14 CKE opublikuje arkusz z matury 2022 z matematyki. Odpowiedzi i rozwiązania zadań będziemy publikować na bieżąco już chwilę później! Specjalnie dla Czytelników "Super Expressu" zadania z matury z matematyki rozwiązuje nasz ekspert - Dariusz Kulma, znany matematyk uhonorowany tytułem Nauczyciela Roku, który od lat pomaga maturzystom w przygotowaniach do matury za pośrednictwem swojej strony jakzdacmaturezmatematyki.pl.

godz. 12.30 Odpowiedzi z matematyki [matura 2022]

Internauci dzielą się na Twitterze kolejnymi odpowiedziami z matury z matematyki. Jaka jest odpowiedź do zadania z ciągiem? Ile powinno wyjść stopni w zadaniu otwartym z trójkątem? Jaka była poprawna odpowiedź w zadaniu z prawdopodobieństwem? Ostatnie zadanie wszystkim sprawiło problem. Jaka jest poprawna odpowiedź? Wszystko sprawdzisz w naszym materiale, do którego cały czas dorzucamy nowe odpowiedzi i rozwiązania zadań: Matura 2022. Odpowiedzi z matematyki. "72 stopnie w zadaniu z trójkątem, 4/81 przy prawdopodobieństwie". Maturzyści dzielą się rozwiązaniami zadań z arkusza CKE

godz. 12.05 MEMY o maturze z matematyki

Na rozluźnienie zebraliśmy dla Was najśmieszniejsze MEMY o maturze 2022 z matematyki. Padniecie ze śmiechu, zobaczcie: Matura 2022 z matematyki. Memy o matematyce podbiją Twittera! "Ryczę ze śmiechu" [GALERIA]

godz. 11.34 Pierwsze odpowiedzi do zadania z trójkątem i prawdopodbieństwem

Na Twitterze pojawiają się pierwsze odpowiedzi z matematyki. Jakie wyniki powinny wyjść w zadaniu z trójkątem i prawdopodobieństwem? Sprawdźcie: Matura 2022. Odpowiedzi z matematyki. "72 stopnie w zadaniu z trójkątem, 4/81 przy prawdopodobieństwie". Maturzyści dzielą się rozwiązaniami zadań z arkusza CKE

godz. 11.10 Telefony na maturze 2022 z matematyki?!

Na Twitterze pojawiły się niepokojące zdjęcie, które mogą świadczyć o tym, że maturzyści mogli wnieść telefony komórkowe na maturę 2022 z matematyki. Złamanie przepisów może ich drogo kosztować! Czy matura 2022 zostanie unieważniona? Szczegóły w materiale: Telefony na maturze 2022 z matematyki. "Weź zrób zdjęcie sali". Maturzyści wściekli! Matura będzie unieważniona?!

10:30 Maturzyści zastanawiają się, czy przecieki były prawdziwe

Czy przecieki przed maturą 2022 okazały się prawdziwe? Maturzyści zabrali głos. Szczegóły w materiale: Matura 2022: matematyka. Wiemy, co było w arkuszu CKE. Przecieki z Twittera się sprawdziły?!

10:00 Pierwsi maturzyści wyszli z sali

Na Twitterze pojawiają się pierwsze komentarze uczniów, którzy wyszli z matury 2022 z matematyki. Nie są zbyt optymistyczne. - To nie było zle. TO BYLO K***A TRAGICZNE - pisze jeden z użytkowników Twittera.

9:40 Tutaj będą arkusze CKE i odpowiedzi z matury 2022 z matematyki

Arkusze CKE oraz odpowiedzi z matury 2022 z matematyki opublikujemy po zakończeniu egzaminu w tym materiale: Matura 2022 matematyka. Odpowiedzi, pytania, arkusze CKE. Zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura 2022 matematyka poziom podstawowy

9:10 Dla kogo matura 2022 w terminie dodatkowym?

Nie dotarłeś na maturę 2022 z matematyki? Spóźniłeś się i nie zostałeś wpuszczony na egzamin? To jeszcze może nie oznaczać oblania matury! W wyjątkowych przypadkach uczeń może zostać dopuszczony do matury 2022 w terminie dodatkowym. Trzeba jednak pamiętać o zebraniu odpowiednich dokumentów i złożeniu ich w terminie. Czasu jest niewiele! Szczegóły w materiale: Dla kogo matura 2022 w terminie dodatkowym? Przysługuje za spóźnienie na maturę? Zobacz, co musi się stać, żeby usprawiedliwić nieobecność na maturze

9:00 Rozpoczęła się matura 2022 z matematyki

8:45 Przecieki z matury 2022 z matematyki?! Po Twitterze hula kartka z odpowiedziami

Co będzie na maturze 2022 z matematyki? Na Twitterze aż roi się o informacjach o przeciekach! Czy do sieci wyciekły odpowiedzi do matury 2022 z matematyki? Szczegóły w materiale: Matura 2022: matematyka. Na Twitterze hulają przecieki?! "Może się Wam przyda"

8:25 Jaki kalkulator można wnieść na maturę 2022 z matematyki?

Każdy zdający maturę z matematyki musi mieć do dyspozycji kalkulator. Kalkulator musi być prosty. Co to oznacza? Jak informuje CKE, kalkulator prosty to taki, który umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb. Czyli potężne maszyny umożliwiające skomplikowane obliczenia odpadają. Więcej w artykule: Matura 2022. Jaki kalkulator można wnieść na matematykę? Sprawdź, żeby nie było zaskoczenia!

8:15 Co można wnieść na maturę 2022 z matematyki?

Uczniowie zastanawiają się, co można wnieść na maturę z matematyki, jakie przybory można mieć przy sobie. 

Oprócz przyborów matematycznych, takich jak kalkulator, cyrkiel czy linijka, uczeń może mieć ze sobą na sali inne przedmioty:

 • dowód osobisty (niezbędny do zweryfikowania tożsamości przed wejściem na salę)
 • długopis
 • butelkę wody
 • kalkulator prosty

Szczegóły w materiale: Co można wnieść na maturę 2022 z matematyki? Lista przyborów i rzeczy, które wolno mieć przy sobie

Zakończyła się matura 2022 z języka polskiego

Matura 2022. W środę (4 maja) maturzyści pisali egzamin z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna o godz. 14 udostępniła arkusze CKE. Arkusz CKE i odpowiedzi naszego eksperta z matury 2022 z języka polskiego znajdziesz w galerii - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ.

Matura 2022: polski 4.05.2022. Publikujemy arkusz CKE i odpowiedzi eksperta

Matura 2022 rozpoczęła się już 4 maja 2022, egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Z arkuszami CKE w 2022 roku mierzy się około 289 300 maturzystów. Uczniowie muszą przystąpić do egzaminu z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym. Zgodnie z harmonogramem matur 2022, w środę (4 maja 2022) mierzyli się z arkuszami z polskiego na poziomie podstawowym, natomiast w czwartek (5 maja 2022) czeka ich walka z zadaniami z matematyki, a w piątek (6 maja 2022) zmierzą się z językiem angielskim, niemieckim lub innych językiem obcym nowożytnym. Zadania z arkusza będzie rozwiązywał nasz ekspert! Arkusze zadań CKE z matury 2022 z języka polskiego wraz z odpowiedziami opublikujemy w środę, 4 maja 2022, gdy tylko zostaną udostępnione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. - Jak ja mam żyć ze świadomością teraz aż do lipca ze moja rozprawka mogła być na tyle ch*** że nie zdam, chce mi się płakać #matura2022 - napisał jeden z użytkowników Twittera.

W naszej relacji na żywo publikujemy na bieżąco wszelkie ważne informacje dotyczące matury z polskiego: informacje o przeciekach, komunikaty CKE, arkusze CKE, pytania i odpowiedzi, temat wypracowania oraz komentarze ekspertów i maturzystów. Po zakończeniu egzaminu na naszej stronie pojawią się odpowiedzi z matury 2022 z polskiego przygotowane przez naszego eksperta. Poniżej znajdziecie nie tylko arkusze, zadania, pytania, ale też odpowiedzi!

Śledź najnowsze informacje dotyczące matury 2022 z języka polskiego.

17:55 Pierwszy dzień matur za nami. Jutro matematyka

Dobiega końca pierwszy dzień matury 2022. Dziękujemy, że byliście dziś z nami i śledziliście zmagania tegorocznych maturzystów. W czwartek, 5 maja, uczniowie ostatnich klas szkół średnich zmierzą się z królową nauk, czyli matematyką. Podobnie jak dziś, również będziemy na bieżąco relacjonować przebieg egzaminu dojrzałości. Już teraz zapraszamy do śledzenia relacji z matury z matematyki.

17:24 "Najkrótsza definicja życia" Józefa Barana - jak interpretować wiersz?

W tym roku mieli do wyboru: fragment "Nocy i dni", fragment "Pana Tadeusza" lub wiersz Józefa Barana pt. "Najkrótsza definicja życia". Autor ostatniego dzieła zdradza, jak interpretować jego wiersz. Więcej szczegółów tutaj.

17:03 Wyciekły arkusze CKE z polskiego. Jest decyzja CKE!

Tuż po rozpoczęciu matury 2022 na Twitterze miał miejsce pewien incydent, który może zostać uznany za złamanie przepisów na maturze. Ma to związek ze słynnymi "przeciekamii z Podlasia". Więcej przeczytasz tutaj.

16:38 To najszczęśliwsza maturzystka w Polsce? Nina otworzyła arkusz CKE z polskiego, a tam...

Jedna z krakowskich maturzystek dostała możliwość interpretacji dzieła... własnego dziadka! Jak to możliwe? Przeczytasz tutaj.

16:20 Uczy się polskiego od dwóch miesięcy i zdecydowała się zdawać polską maturę

Olesya przyjechała do Polski z Zaporoża na Ukrainie zaledwie dwa miesiące temu i to był jej pierwszy kontakt z językiem polskim. Podjęła jednak wyzwanie i zdecydowała się zdawać polską maturę. Jak jej poszło? Przeczytasz tutaj.

16:00 Jak napisać rozprawkę?

Największą grozę i niepewność wśród maturzystów budzą przede wszystkim lektury, jakie trzeba znać na maturze, ale prawdziwą zmorą maturzystów jest zawsze rozprawka. Jak należało napisać rozprawkę, żeby zdać egzamin? Wyjaśniamy tutaj!

15:40 Wyciekły arkusze z matematyki?

Znów robi się głośno o "przeciekach z Podlasia", które obrosły już legendą. W sieci pojawiają się szokujące źródła powołujące się na „znajomego z CKE” czy „woźną z Podlasia”. Chodzi o arkusze z matury z matematyki, którą uczniowie będą zdawać już jutro. Czy zostaną ujawnione przed rozpoczęciem egzaminu w czwartek, 5 maja? Więcej informacji tutaj.

15:20 Język łaciński i kultura antyczna

Od godziny 14:00 część uczniów mierzy się z drugim tegorocznym egzaminem maturalnym. To egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym.

14:46 Za krótkie wypracowanie, rozprawka. Co jeśli tekst ma mniej niż 250 słów? Wyjaśniamy! Ile punktów za krótki tekst na maturze?

Matura 2022 wywołuje ogromne emocje. Za nami język polski na poziomie podstawowym. Uczniowie rozwiązali test i napisali wypracowanie: rozprawkę albo interpretację wiersza. Niezależnie od tematu (do wyboru były trzy), ich tekst musiał mieć minimum 250 wyrazów. Co jeśli wypracowanie na maturze z polskiego jest za krótkie? Co jeśli rozprawka ma mniej niż 250 wyrazów? Wyjaśniamy tutaj.

14:30 Egzamin poprawkowy

Dla tych, którzy już teraz mają wątpliwości - przypominamy datę egzaminu poprawkowego dla zdających (absolwentów wszystkich typów szkół), którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej: 23 sierpnia 2022 r. (wtorek), godz. 9:00

14:13 Matura 2022 z j. polskiego. Arkusz CKE i odpowiedzi

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusze z języka polskiego. W naszej galerii znajdziecie też odpowiedzi. Matura 2022 język polski. Odpowiedzi, pytania, arkusze CKE. Mamy zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2022 poziom podstawowy

14:00 Matura 2022 z j. polskiego: Arkusze CKE + odpowiedzi

Wkrótce na naszej stronie udostępnimy arkusze CKE z matury z j. polskiego.

13:45 Ukraińcy zdawali maturę

Zgodnie z naszymi szacunkami do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. O szczegółach szef MEiN będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie ministrem Serhijem Szkarłetem.

13:23 Matura 2022. Egzaminy na poziomie rozszerzonym

Jak informuje CKE, najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów (absolwentów 2022 r.) egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to:

 • język angielski – 192 707 osób (tj. 66,6% absolwentów 2022 r.)
 • matematyka – 77 568 osób (tj. 26,8% absolwentów 2022 r.)
 • geografia – 65 311 osób (tj. 22,6% absolwentów 2022 r.)
 • język polski – 63 834 osoby (tj. 22,1% absolwentów 2022 r.)
 • biologia – 46 800 osób (tj. 16,2% absolwentów 2022 r.)

13:03 Za godzinę język łaciński

Przypominamy, że o godz. 14 rozpocznie się egzamin z języka łacińskiego.

12:45 Kiedy wyniki matur?

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia (5 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Więcej tutaj: Matura 2022: kiedy wyniki CKE? Jak i gdzie sprawdzić wyniki matury 2022 z polskiego, matematyki i innych przedmiotów?

12:30 Fragment „Lalki” do rozpoznania w arkuszu CKE z polskiego

Tekstem do rozpoznania na maturze 2022 z języka polskiego był fragment "Lalki" Bolesława Prusa. Czy jeśli ktoś pomylił tytuł lub autora pracy, to ma błąd kardynalny? Czytaj tutaj.

12:19 CKE: Egzamin przebiegł spokojnie

W środę około południa zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. - Nie mamy sygnałów o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Egzamin przebiegł spokojnie – powiedział PAP zaraz po zakończeniu egzaminu dyrektor CKE Marcin Smolik. Egzamin rozpoczął się po godzinie 9.00. Trwał 170 minut.

12:15 Tematy na maturze z polskiego

Według maturzystów z z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, z którymi rozmawiał reporter PAP, jeden z tematów rozprawki w tym roku brzmiał: "Czy dla człowieka jest tradycja". Punktem wyjścia do rozważań był fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Drugi temat brzmiał: "Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia". Punktem wyjścia do rozprawki był fragment "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej. W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów w tym roku należało zinterpretować wiersz "Najkrótsza definicja życia" Józefa Barana.

12:02 Błąd kardynalny w interpretacji wiersza?

Czy mogłam zrobić jakiś błąd kardynalny w interpretacji wiersza, czy tam tego nie ma? To jedno z pytań o błąd kardynalny na maturze 2022, które pojawiają się w sieci. Czytaj więcej tutaj.

11:55 Kiedy CKE opublikuje arkusze i odpowiedzi z matury z języka polskiego?

Egzamin z j. polskiego powinien właśnie się kończyć. Kiedy CKE opublikuje arkusze i odpowiedzi z matury 2022 z języka polskiego? Czytajcie tutaj.

11:43 Uczniowie kończą pisanie egzaminu

Wkrótce zakończy się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin na poziomie rozszerzonym (nieobowiązkowy) rozpocznie się we wtorek, 10 maja.

11:24 Matura 2022 z j. polskiego: Pierwsze komentarze internautów

"Najbardziej rozwaliło mnie jak po dostaniu arkuszy odwrócił się do mnie chłopak przede mną i taki przerażony zapytał o czym był Pan Tadeusz" - to jeden z komentarzy, który znaleźliśmy na Twitterze.

Więcej tutaj: Matura 2022: Polski. Komentarze maturzystów. „Rozjeb***”, „Tylko nie Tadeusz”

11:15 Matura z polskiego. Tematy wypracowań

Wszystko wskazuje na to, że na maturze z j. polskiego były następujące tematy:

 • "Pan Tadeusz" - czym dla człowieka może być tradycja?
 • "Noce i Dnie"- kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?

Czytaj też: Tematy na maturze 2022 z polskiego: „Pan Tadeusz”, „Noce i dnie” i wiersz w arkuszu CKE. Te lektury trzeba było znać, żeby zdać maturę!

10:52 Matura 2022: j. polski. Ocena egzaminu

Jak informuje CKE, w części testowej każda odpowiedź jest punktowana. Liczba punktów do uzyskania jest podana w arkuszu egzaminacyjnym obok zadania, a w kryteriach oceniania uszczegółowione są zasady przyznawania punktów. W ocenie wypracowania za kryteria najważniejsze uznaje się:w przypadku rozprawki: sformułowanie swojego stanowiska wobec problemu podanego w poleceniu i uzasadnienie stanowiska, w przypadku interpretacji: sformułowanie koncepcji interpretacyjnej i uzasadnienie tezy interpretacyjnej. Za kryteria wspomagające w obu formach gatunkowych uznaje się poprawność rzeczową, zamysł kompozycyjny, spójność lokalną tekstu, styl tekstu, poprawność językową i poprawność zapisu.

10:47 Pan Tadeusz na maturze 2022 z polskiego?

Wszystko wskazuje na to, że "Pan Tadeusz" był tematem wypracowania matury z j. polskiego. Więcej w artykule.

10:38 Śląskie. 5 ukraińskich uczniów przystąpiło do matury

22 181 dzieci i młodzieży, uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, uczęszcza do szkół i przedszkoli w woj. śląskim – wynika z danych Kuratorium Oświaty w Katowicach. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podała, że do matury przystąpiło w środę 5 uchodźców.

10:25 Przecieki z matury 2022 z polskiego

Maturzyści rozwiązują zadania z matury, tymczasem na Twitterze pojawiło się zdjęcie jednej ze stron arkusza CKE, na którym widać temat maturalny. Wynika z niego, że na maturze z polskiego jednym z tematów była rozprawka na podstawie powieści "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. Czy to zdjęcie jest prawdziwe? Więcej w tym artykule.

10:20 Premier życzy powodzenia maturzystom

Wszystkim maturzystom, jak co roku, życzę połamania piór oraz świetnie napisanych egzaminów. Wierzę w Was - tak jak my, kiedyś wierzyliśmy, że każdy wysiłek ma sens, niezależnie od trudności, które są przed nami - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

10:17 Marszałek Sejmu do maturzystów: niech egzamin dojrzałości będzie początkiem sukcesów

Wszystkim młodym ludziom życzę lekkiego pióra, umiejętnego wykorzystania zdobytej wiedzy oraz pomyślności. Niech egzamin dojrzałości będzie początkiem sukcesów i spełniania marzeń - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

10:12 Matura 2022: tematy wypracowań

Matura 2022 z języka polskiego. Jakie były tematy wypracowań? W sieci pojawiają się pierwsze informacje na temat zadań na maturze 2022 z polskiego. Pierwszy temat wypracowania miał odnosić się do tradycji (czym jest dla człowieka) i „Pana Tadeusza”, a drugi do podanego fragmentu „Nocy i dni”, z pytaniem o relacje z drugim człowiekiem, jako źródło szczęścia.

10:07 Pan Tadeusz tematem rozprawki?

Na Twitterze pojawiają się komentarze, że tematem rozprawki tegorocznej matury z j. polskiego był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Nie wiadomo, czy to prawda. Śledźcie naszą relacje na żywo.

10:00 Alarmy bombowe w warszawskich szkołach

Maturzyści mierzą się z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. I chociaż już sam egzamin jest dla nich niezwykle stresujący, to sytuacji nie polepszają alarmy bombowe, które od rana napływają do stołecznych szkół. Więcej tutaj: Matury 2022. Alarmy bombowe w warszawskich szkołach. Egzaminy zostaną przerwane?

9:53 Matura 2022 z j. polskiego. Ukrainka jest sama w sali

W I LO im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie) maturę z języka polskiego pisze Olesia Chornovol. Dziewczyna jest uchodźczynią z Ukrainy. Pisze sama na sali. Czas trwania egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym w jej przypadku został wydłużony do 255 minut. Do polskich egzaminów maturalnych przystąpi w tym roku 41 uchodźców z Ukrainy.

Matura 2022. Ukrainka pisze sama maturę na sali w I LO im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze

i

Autor: Domin Matura 2022. Ukrainka pisze sama maturę na sali w I LO im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze

9:42 Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, życzy powodzenia maturzystom

9:37 Matura 2022 - przecieki

Wciąż nie wiadomo, jakie były tematy do wyboru na maturze 2022 z języka polskiego, choć na Twitterze pojawiają się pierwsze niepotwierdzone informacje.

9:23 Matura z j. polskiego - wypracowanie

Jak informuje CKE, część arkusza egzaminacyjnego, w której sprawdza się umiejętność tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej, zawiera dwa tematy wypracowania do wyboru: jeden wymagający napisania rozprawki, drugi – interpretacji tekstu poetyckiego. Zdający realizuje jeden, wybrany przez siebie temat.

9:15 CKE: Egzamin z j. polskiego napisze około 289 300 tegorocznych absolwentów

9:13 Matura 2022 z polskiego. Jak wygląda test?

Jak czytamy w informatorze CKE, część testowa arkusza egzaminacyjnego składa się z dwóch zestawów, z których każdy obejmuje:

 1. tekst lub dwa teksty liczące łącznie nie więcej niż 500 słów,
 2. wiązkę 5–7 zamkniętych i/lub otwartych zadań do tekstu z miejscem na wpisanie odpowiedzi.

Łącznie w obu zestawach składających się na test znajdzie się 10–13 zadań zróżnicowanych pod względem formy oraz sprawdzających różne kompetencje

9:05 Jak wygląda arkusz egzaminacyjny?

Podczas egzaminu zdający otrzymuje jeden arkusz egzaminacyjny, który składa się z dwóch części: a) testu sprawdzającego umiejętność wykonywania na tekście nieliterackim operacji dowodzących jego rozumienia na różnych poziomach, b) części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi argumentacyjnej (wypracowania).

9:00 Matura 2022: Maturzyści rozpoczęli pisanie egzaminu

Na rozwiązanie zadań z arkusza zdający ma 170 minut.

8:50 Matura 2022: Język polski już za 10 minut

Wkrótce maturzyści poznają tematy rozprawki z j. polskiego.

8:40 Matura 2022 z j. polskiego już za 20 minut

Przypominamy: Należy koniecznie wziąć ze sobą dowód osobisty, przed wejściem na salę poprosi o niego członek komisji egzaminacyjnej - chodzi o identyfikację maturzystów. Ponadto nie można zapomnieć o długopisie z czarnym wkładem! Najlepiej zabrać ze sobą więcej niż jeden na wypadek, gdyby długopis się wypisał. To są podstawowe, najważniejsze rzeczy, aby maturzysta został wpuszczony na salę egzaminacyjną i mógł przystąpić do matury 2022.

Czytaj też: Matura 2022: Polski. Czy cierpienie umożliwia osiągnięcie celu? Czy cierpienie uszlachetnia? Przecieki

8:30 Matura 2022: polski przecieki. Temat maturalny ujawniony?

Matura 2022 zaczyna się w środę egzaminem z języka polskiego (w wersji pisemnej) na poziomie podstawowym. To przedmiot obowiązkowy, z którym muszą się zmierzyć wszyscy podchodzący do matury 2022. Stąd gigantyczne emocje i… nadzieje. Co będzie na maturze z polskiego? Czy są jakieś przecieki matury 2022? Internet huczy od plotek i pyta: „czy cierpienie uszlachetnia?” albo, co jest lepsze: „nowoczesność czy tradycja”.

8:25 Matura 2022 z języka polskiego

Już za kilkadziesiąt minut rozpocznie się egzamin z języka polskiego. Maturzyści są teraz prawdopodobnie w drodze do szkół.

8:15 Egzaminy ustne?

W tym roku maturzyści nie muszą przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

8:08 Golec uOrkiestra: "Wierzymy, że dacie sobie świetnie radę"

8:04 Koronawirus, a matura 2022

Na maturze nie będą w tym roku obowiązywały specjalne wytyczne sanitarne, takie jak w 2020 i 2021 r. – poinformował w komunikacie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

7:54 Matura 2022: przecieki. Co będzie na egzaminie z języka polskiego?

Internauci gorączkowo szukają przecieków na temat matury z j. polskiego. Uważajcie na fałszywe strony i informacje. Jeżeli przed maturą 2022 z j. polskiego rzeczywiście dojdzie do przecieku tematów, sprawą zajmie się policja.

7:50 Matura 2022: egzamin poprawkowy

Na wszelki wypadek przypominamy, że maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 23 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

7:43 Prezes PSL życzy powodzenia maturzystom

7:36 Matura 2022. Dziś język polski

Matura 2022: Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9.00 i 14.00. Zgodnie z harmonogramem CKE w pierwszym dniu matur rano przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej.

7:29 Obowiązkowe przedmioty na maturze 2022

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

7:23 Maturzyści z Ukrainy

Chęć przystąpienia do polskich egzaminów maturalnych zadeklarowało także 41 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br., po ataku Rosji na Ukrainę.

7:18 Początek matury z j. polskiego

Blisko 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystąpi o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. 

7:15 Zapraszamy do ostatniej powtórki z "Lalki" Prusa: Ekstremalnie trudny QUIZ z "Lalki". Tylko dla prawdziwych fanów historii Wokulskiego i Łęckiej

7:07 Matura 2022 z j. polskiego. Internauci życzą sobie nawzajem powodzenia

7:05 Do kiedy matury?

W 2022 roku egzamin maturalny będzie przeprowadzany od 4 do 23 maja.

7:00 Środa, 4 maja: Matura 2022 z języka polskiego

Dziś rozpoczyna się maraton związany z maturami 2022.

23:00  Kończymy relację na dziś

Kończymy naszą relację na żywo na dziś, ale od jutra, 4 maja 2022, jesteśmy z Wami! Zapraszamy na se.pl już od godziny 7:00 rano.

22:35 Przecieki. "Procedury zostały zaostrzone"

W poprzednich latach przez przecieki z Podlasia uczniowie znali temat maturalny z polskiego oraz rozwiązania zadań z arkusza CKE jeszcze przed maturą. Sprawę ujawnienia arkuszy egzaminacyjnych przed rozpoczęciem matur w latach 2020 i 2021 badają śledczy, a Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) ostrzega, że w tym roku zaostrzyła obowiązujące procedury. Czy dzięki temu przed maturą 2022 nie dojdzie do przecieków? Szczegóły: Matura 2022. Wyciekły arkusze CKE z matematyki i polskiego. Jest decyzja CKE! "Procedury zostały zaostrzone". Będzie kara za przecieki z Podlasia?!

22:15 Prezydent składa życzenia maturzystom

"Drodzy Maturzyści! Jutro rano zaczynacie swój maraton egzaminacyjny, jedną z najważniejszych prób w życiu. Razem z Agatą życzymy Wam sił, mądrości, wiary w sukces i świetnych wyników. Niech spełnią się wasze marzenia i plany! Powodzenia!" - napisał prezydent Andrzej Duda na swoim profilu na Twitterze.

21:45 Co zabrać na maturę? 

Co można wziąć ze sobą na egzamin? Wszelkie informacje o tym, czy można wziąć ze sobą butelkę wody, smartfon, torebkę, czy plecak znajdziecie tutaj: Matura 2022: co zabrać na maturę? Czy można mieć wodę i maskotkę? Co ze smartfonem? Maturzysto, to musisz wiedzieć!

21:10 "Pan Tadeusz", "Dziady" i motyw przemiany - maturzyści typują tematy maturalne

 Maturzyści w mediach społecznościowych dzielą się swoimi przemyśleniami i teoriami na temat tego, jaka lektura będzie na maturze. Najwięcej uczniów obstawia "Pana Tadeusza", "Dziady" i motyw przemiany. Więcej: Jaka lektura na maturze 2022 z polskiego? "Pan Tadeusz", "Dziady" i motyw przemiany - maturzyści typują tematy maturalne

20:40 Arkusze CKE z polskiego

Trwa końcowe odliczanie do pierwszego z trzech obowiązkowych testów. 4 maja 2022 r. maturzyści przystąpią do pisemnej matury z polskiego na poziomie podstawowym. Punktualnie o godzinie 9:00 w całej Polsce uczniowie otrzymają arkusze z zadaniami, przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Po zakończeniu matury 2022 z polskiego, nasz ekspert rozwiąże zadania z arkusza CKE. Odpowiedzi z matury 2022 z polskiego opublikujemy w tym tekście.

20:14 Najstarszy maturzysta ma 71 lat

19:40 Przecieki z Podlasia

Informacje o przeciekach pojawiają się przed każdą maturą. Choć większość z nich okazuje się nieprawdą, w poprzednich latach sprawą maturalnych przecieków zajęła się nawet prokuratura. Internauci szybko wyłapali, że źródło przecieków znajdowało się na Podlasiu, a historie o przeciekach z Podlasia zaczęły żyć własnym życiem w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze. Jak co roku, także przed maturą 2022, Twitter jest zalewany prośbami internautów o przecieki z Podlasie. Internet pełen jest memów i żartów na ten temat. Niektórym internautom nie można odmówić poczucia humoru. Zobaczcie: Matura 2022: przecieki z Podlasia. Wszystko jest na Twitterze i w internecie. "Nadchodzi ten czas...". Zobaczcie najlepsze MEMY przed maturą!

19:18 „Pan Tadeusz”, „Lalka”, „Dziady”, „Wesele” – co na maturze 2022 z polskiego?

Jaka lektura będzie na maturze 2022 z polskiego? - to pytanie zadają sobie dziś chyba wszyscy maturzyści! . Co najmniej jeden z tematów maturalnych wymaga od zdającego znajomości lektury obowiązkowej, dlatego tak ważne jest, by powtórzyć lektury z gwiazdką przed maturą 2022. Która z nich może się pojawić na polskim w tym roku? Czy będzie to „Lalka”, „Pan Tadeusz”, a może „Wesele”?  Szczegóły: „Pan Tadeusz”, „Lalka”, „Dziady”, „Wesele” – co na maturze 2022 z polskiego? Te lektury obowiązkowe to podstawa. Najczęściej są na maturze

18:50 Arkusze CKE i odpowiedzi można znaleźć w internecie

Przed egzaminem z polskiego warto sprawdzić, co było w arkuszach maturalnych w poprzednich latach. Jakie tematy rozprawek były do tej pory i jaka lektura może się pojawić na maturze 2022 z języka polskiego? Jakie jeszcze inne zadania czekały na maturzystów z polskiego? Zobaczcie arkusze z matury z polskiego z poprzednich lat i przekonajcie się sami! Szczegóły: Matura 2022: polski. Arkusze CKE i odpowiedzi można znaleźć w internecie. Sprawdź, co będzie na maturze z polskiego!

18:15 Hymn i Konopnicka na maturze z polskiego?

Czy są jakieś przecieki z matury 2022? Co trzeba powtórzyć przed egzaminem? Pomocna może się przydać wiedza na temat tego, z czym musieli mierzyć się maturzyści w poprzednich latach. Przydatne, szczególnie w kontekście matury z polskiego, może być też to, co lub kogo upamiętnia 2022 rok. Jak podaje Wikipedia, rok 2022 to m.in. rok Marii Konopnickiej (autorka "Roty") czy też Brunona Schulza ("Sklepy cynamonowe" ; "Sanatorium pod Klepsydrą"). Rok 2022 to także czas Józefa Wybickiego, autora słów do "Mazurka Dąbrowskiego". Czyżby to był maturalny trop? Więcej: Matura 2022: przecieki. Hymn i Konopnicka na maturze z polskiego? Ta teoria ma sens! To będzie w arkuszu CKE z polskiego?

17:45 Co można wnieść na maturę?

Jakie przedmioty mogą przydać się na tegorocznym egzaminie maturalnym? Czy na salę można wnieść wodę i kanapki? Maturzysta koniecznie musi pamiętać o dowodzie osobistym i czymś do pisania. Oprócz tego, na wybrane części egzaminu, można mieć też inne przedmioty. Co można wnieść na maturę z języka polskiego, matematyki czy fizyki i astronomii w maju 2022 roku? Szczegóły tutaj: Co można wnieść na maturę 2022? Lista rzeczy, które musisz mieć przy sobie na maturze. Czy można wnieść wodę i kanapki?

17:20 Lektury obowiązkowe na maturze z polskiego

Co trzeba przypomnieć sobie tuż przed maturą? Lektury! MEiN opublikowało listę lektur obowiązkowych na maturze 2022 z polskiego. Ich znajomość jest niezbędna, by zdać egzamin! To tzw. lektury z gwiazdką - wiedza z zakresu treści tych książek, ich bohaterów i problematyki jest sprawdzana na maturze,  a motywy z tych książek są poruszane w tematach maturalnych. Więcej: Lektury obowiązkowe matura 2022. To musisz znać na maturze z polskiego - aż kilkanaście lektur z gwiazdką! [LISTA LEKTUR OBOWIĄZKOWYCH 2022]

16:50 Ważny komunikat CKE

W związku z maturami pojawił się ważny komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) - Na maturze nie będą w tym roku obowiązywały specjalne wytyczne sanitarne, takie jak były w 2020 i 2021 r. – poinformował w połowie kwietnia w komunikacie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Więcej: Matura 2022. Ważny komunikat dyrektora CKE dla maturzystów. Te wytyczne już nie obowiązują

16:25 Co będzie na polskim? „Dziady” faworytem maturzystów

Co będzie na polskim? To pytanie zadają sobie dzisiaj chyba wszyscy maturzyści! Co typują? Na giełdzie pojawiło się wiele tematów, które „na pewno” mają znaleźć się w arkuszach CKE na maturze. Wśród nich jest m.in. III część "Dziadów" Adama Mickiewicza. Więcej: Matura 2022 język polski. Co będzie na polskim? „Dziady” faworytem maturzystów

16:00 Już jutro matura z polskiego!

Ruszamy z naszą relacją na żywo. Matura 2022 z polskiego zbliża się wielkimi krokami! Już jutro (środa, 4.05.2022), punktualnie o godz. 9.00 maturzyści zmierzą się z arkuszami CKE z języka polskiego na poziomie podstawowym.