Matura, egzamin maturalny

i

Autor: SHUTTERSTOCK Matura z polskiego rozszerzonego. Pierwsze komentarze. "Co to kur** było?"

Matura 2022: polski. Tak należało napisać rozprawkę, żeby zdać! Wiemy, do jakich lektur i motywów należało się odwołać

2022-05-04 15:25

Matura 2022 z polskiego za nami! Dziś (4.05.2022) punktualnie o godz. 9:00 maturzyści otworzyli arkusze CKE. To, co zwykle budzi grozę i niepewność wśród maturzystów, to rozprawka oraz lektury, jakie trzeba znać na maturze. Wiemy, jak należało napisać rozprawkę, żeby zdać egzamin! Jeśli wykorzystałeś w rozprawce te motywy i odwołałeś się do tych lektur, możesz liczyć na świetny wynik.

Matura 2022 rozpoczęła się egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym punktualnie o godz. 9:00. Głównym punktem matury z polskiego jest rozprawka - chociaż znajduje się na samym końcu arkusza CKE, to właśnie ona budzi największy strach wśród maturzystów. Dobrze napisana rozprawka przyniesie mnóstwo punktów, a co za tym idzie, świetny wynik na maturze. Żeby jednak je zdobyć, należy umiejętnie wykorzystać znajomość lektur oraz motywów.

Zobacz też: Matura 2022: Polski. Za krótkie wypracowanie, rozprawka. Co jeśli tekst ma mniej niż 250 słów? Wyjaśniamy! Ile punktów za krótki tekst na maturze?

Matura 2022 z polskiego. Oficjalne tematy wypracowań z arkuszy CKE

  • Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.
  • Józef Baran „Najkrótsza definicja życia”. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij

Matura 2022 z polskiego. Jak należało napisać rozprawkę?

Nasz ekspert wskazał, do jakich lektur i motywów należało się odwołać, by zdobyć komplet punktów za rozprawkę. W temacie dotyczącym tradycji należało odwołać się do lektury "Chłopi" W. S. Reymonta czy "Dziadów" cz. II, A. Mickiewicza. Z kolei zdaniem naszego eksperta w temacie dotyczącym relacji z drugim człowiekiem można było odwołać się do “Przypowieści o synu marnotrawnym” czy filmie "Nietykalni". W interpretacji wiersza "Najkrótsza definicja życia" warto było odwołać się do utworu “Tutaj” W. Szymborskiej.

Zobacz również: Matura 2022: Polski. Komentarze maturzystów. „Rozjeb***”, „Tylko nie Tadeusz”

Szczegółową analizę tematów rozprawki wraz z wyjaśnieniami naszego eksperta znajdziecie w galerii poniżej:

Zobacz koniecznie: Matura 2022 język polski. Odpowiedzi, pytania, arkusze CKE. Mamy zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2022 poziom podstawowy

Express Biedrzyckiej 04.05 (Goście: Adam Kobieracki, Tomasz Trela, dr Marcin Zaborowski) Sedno Sprawy: Paweł Kukiz
Sonda
Czy matura 2022 z polskiego była trudna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany