Matura, egzamin maturalny

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Matura, egzamin maturalny

Matura 2022: Polski. Komentarze maturzystów. „Rozjeb***”, „Tylko nie Tadeusz”

2022-05-04 14:08

Matura 2022 z języka polskiego rozpoczęła się w środę (4.05) o godz. 9.00, a już kilkadziesiąt minut później w sieci pojawiły się informacje o tematach wypracowań z języka polskiego. Po godz. 10.00 pierwsi maturzyści opuścili sale egzaminacyjne. Ich komentarze nie pozostawiają złudzeń: nie wszyscy są zadowoleni. Kto nie ma powodów do radości? Zobacz komentarze maturzystów po pierwszym egzaminie 2022.

Arkusz CKE i odpowiedzi naszego eksperta z matury 2022 z języka polskiego znajdziesz w galerii poniżej. Publikujemy arkusze CKE, sugerowane odpowiedzi oraz treść wszystkich pytań i zadań z matury 2022 z języka polskiego (4.05.2022, godz. 9.00). KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!

Matura 2022 z języka polskiego. Tradycyjnie na początku maratonu egzaminu dojrzałości maturzyści musieli zmierzyć się z językiem polskim. Pierwsze komentarze maturzystów wskazują jednoznacznie, że nie wszyscy są zadowoleni ze swoich wyników. Są też i tacy, którzy cały egzamin oceniają jako łatwy. Prawda zapewne, jak zwykle, leży gdzieś po środku.

Zobacz koniecznie:

Według relacjonujących przebieg pierwszego egzaminu maturzystów, tematy wypracowań niektórych zaskoczyły, choć nie były najtrudniejsze. Pierwszy to odpowiedź na pytanie: „czym dla człowieka może być tradycja”, a lekturą jest Pan Tadeusz – donoszą maturzyści. Drugi temat to: „kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia” na podstawie „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Pierwszy z motywów pojawiał się na „giełdzie” lektur i tematów, więc cześć maturzystów mogła spodziewać się spotkania z dziełem Mickiewicza. Z kolei drugi temat – jak ocenia część maturzystów – opierał się na przytoczonym tekście i dawał szerokie pole do własnej interpretacji i licznych odniesień z tekstów kultury. Trzeci temat to interpretacja wiersza „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana.

Zobacz: Matura 2022: Polski. „Pan Tadeusz” i „Noce i dnie”. Tematy wypracowań ujawnione?

Sedno Sprawy - Paweł Kukiz

„Mega łatwa ta matura” – piszą jedni. Inni obawiają się, czy podali właściwe argumenty. Jeszcze inni maturzyści opisują w sieci teksty kultury, do których się odwoływali – część z nich jest bardzo popkulturowa, jak np. anime. „Powtórzyłam dosłownie wszystko oprócz tego zasra*** Pana Tadeusza” – pisze z kolei jedna z maturzystek. Na szczęście dla tych, którzy nie „celowali” w dzieło Mickiewicza, do wyboru były też inne tematy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE