Matura, egzamin maturalny

i

Autor: DOMIN/SUPER EXPRESS Matura 2022: kiedy arkusze CKE i odpowiedzi z polskiego?

Tematy na maturze 2022 z polskiego: „Pan Tadeusz”, „Noce i dnie” i wiersz w arkuszu CKE. Te lektury trzeba było znać, żeby zdać maturę!

2022-05-04 14:10

Tematy wypracowań na maturze z polskiego 2022 zaskoczyły? Od wielu tygodni maturzyści szukali przecieków i informacji o wymaganych lekturach, jakie pojawią się na maturze. Dziś wszystko stało się jasne. Znamy trzy tematy wypracowań z matury 2022 z polskiego. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej oraz wiersz „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana. Te lektury trzeba było znać, żeby zdać maturę!

Arkusz CKE i odpowiedzi naszego eksperta z matury 2022 z języka polskiego znajdziesz w galerii poniżej. Publikujemy arkusze CKE, sugerowane odpowiedzi oraz treść wszystkich pytań i zadań z matury 2022 z języka polskiego (4.05.2022, godz. 9.00). KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!

Matura 2022 rozpoczęta. Pierwszy egzamin to tradycyjnie język polski. W środę (4.05) o godz. 9.00 maturzyści rozpoczęli serię egzaminów. Jakie tematy pojawiły się na maturze 2022 z języka polskiego? Jakie lektury trzeba było znać, żeby zdać maturę? Jakie były tematy wypracowań na maturze z polskiego?

Zobacz to koniecznie! Tematy na maturze 2022 z polskiego: „Pan Tadeusz”, „Noce i dnie” i wiersz w arkuszu CKE. Te lektury trzeba było znać, żeby zdać maturę!

Matura 2022 z języka polskiego. Oficjalne tematy wypracowań z arkuszy CKE

  1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
  2. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.
  3. Józef Baran „Najkrótsza definicja życia”. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Tematy na maturze 2022 z polskiego: „Pan Tadeusz”, „Noce i dnie” i wiersz w arkuszu CKE. Te lektury trzeba było znać, żeby zdać maturę!

Maturzyści na egzaminie z języka polskiego wybierają jeden z zaproponowanych tematów i piszą wypracowanie, dłuższą formę, według zaleceń przekazanych w poleceniu. Pierwszy temat odnosi się do lektur obowiązkowych, które powinien znać każdy absolwent szkoły średniej. Drugi temat to odniesienie do lektur nieobowiązkowych. Fragment danego utworu jest przytaczany w arkuszu CKE. Podobnie jest w przypadku trzeciego tematu, który polega na interpretacji wiersza – w tym roku „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana.

Sprawdź: Matura 2022 z j. polskiego. Arkusze CKE, odpowiedzi, komentarze. "O czym był Pan Tadeusz?!" [4.05.2022]

Uchodźcy z Ukrainy zdają maturę w Polsce
Sonda
Czy matura 2022 z polskiego była trudna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE