Matura, egzamin maturalny

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Matura, egzamin maturalny

Matura 2022. Fragment „Lalki” do rozpoznania w arkuszu CKE z polskiego. „Jeśli pomyliłam autora, to mam błąd kardynalny?!”

2022-05-04 14:07

Matura 2022 z języka polskiego. Maturzyści zakończyli swoje zmagania z pierwszym z egzaminów – językiem polskim na poziomie podstawowym. Oprócz wypracowania, wiele emocji budził też fragment tekstu z lektury, który trzeba było rozpoznać na arkuszu CKE. Takie zadanie pojawia się co roku. Tym razem nie było ekstremalnie trudne. Lekturą, tekstem do rozpoznania na maturze 2022 z języka polskiego był fragment „Lalki” Bolesława Prusa. Czy jeśli ktoś pomylił tytuł lub autora pracy, to ma błąd kardynalny?

Arkusz CKE i odpowiedzi naszego eksperta z matury 2022 z języka polskiego znajdziesz w galerii poniżej. Publikujemy arkusze CKE, sugerowane odpowiedzi oraz treść wszystkich pytań i zadań z matury 2022 z języka polskiego (4.05.2022, godz. 9.00). KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ!

Matura 2022 z języka polskiego przechodzi do historii. Tegoroczni maturzyści pierwszy egzamin mają już za sobą. Emocje opadają, ale bardzo powoli. Teraz pozostaje czekać na pełne arkusze i oficjalne odpowiedzi opublikowane przez CKE. To pozwoli sprawdzić uczniom, jakie błędy mogli popełnić. Jednym z zadań, jakie co roku pojawiają się na maturze z polskiego, jest fragment tekstu z lektury, który trzeba rozpoznać na arkuszu CKE. Tekstem do rozpoznania na maturze 2022 z języka polskiego był fragment „Lalki” Bolesława Prusa – informują w sieci maturzyści.

Zobacz koniecznie: Błąd kardynalny w interpretacji wiersza? Matura 2022: Polski. Błąd kardynalny w wypracowaniu

„Lalka” Bolesława Prusa na maturze 2022 z polskiego. Błąd kardynalny?

Co, jeśli ktoś popełnił błąd, pomylił się, odpowiadając na zadania dotyczące rozpoznania podanego fragmentu lektury i jej autora? Przypomnijmy, że chodziło o „Lalkę” Bolesława Prusa. „Jeśli pomyliłam autora, to mam błąd kardynalny?!” – pytają w sieci maturzyści.

Sprawdź: Matura 2022, polski. Arkusze CKE i odpowiedzi. Kiedy będą? Maturzyści sprawdzają, czym jest błąd kardynalny. Chodzi o "Lalkę" [4.05.2022]

Krakowscy maturzyści tuż po egzaminie z języka polskiego

Popełnienie błędu kardynalnego skutkuje wyzerowaniem punktów za pracę i w konsekwencji może oznaczać oblaną maturę! Czym jest błąd kardynalny na maturze z polskiego? Jak tłumaczy CKE, to „błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego”. Błędy kardynalne pojawiają się jednak w wypracowaniu, a nie w krótszych zadaniach matury 2022 z języka polskiego.

Sonda
Czy matura 2022 z polskiego była trudna?