Matura, egzamin maturalny

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Matura, egzamin maturalny

Jaka lektura na maturze 2022 z polskiego? "Pan Tadeusz", wiersz o życiu i... "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej?! Tematy maturalne z polskiego 4.05.2022 rozgrzały Twittera do czerwoności

2022-05-04 15:09

Jaka lektura była w tematach maturalnych na maturze 2022 z polskiego. Od tego, czy maturzystom podpasuje temat, lektura i motywy może zależeć, czy zdadzą maturę 2022 z polskiego. Maturzyści w mediach społecznościowych: na Twitterze, grupach na Facebooku, czy Wykopie, dzielą się informacjami na temat tego, jaka lektura i tematy maturalne były na maturze 2022. Najwięcej uczniów deklaruje, że wybrało temat z "Pana Tadeusza". Wśród tematów miał pojawić się również wiersz "Najkrótsza definicja życia". Chodzą plotki, że jeden z tematów dotyczył także powieści "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

Arkusz CKE i odpowiedzi naszego eksperta z matury 2022 z języka polskiego znajdziesz w galerii - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

AKTUALIZACJA 4.05.2022 godz. 10.55: Jeden z tematów na maturze 2022 z polskiego miał dotyczyć "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Jak wynika z doniesień maturzystów, temat numer 3 to z kolei interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja życia" Józefa Barana. Szczegóły w materiale: "Pan Tadeusz" na maturze 2022 z polskiego. "Czym dla człowieka może być tradycja?" Drugi temat z "Nocy i dni"?. Cały czas nie potwierdzono jeszcze, czy jeden z tematów na maturze 2022 dotyczył "Nocy i dni". Użytkownicy na Twitterze deklarują, że blokują za fake newsy konto, które rozpowszechniało tę informację.

AKTUALIZACJA 4.05.2022 godz. 9.50: Na Twitterze udostępniono zdjęcie arkusza CKE, które ma sugerować, że na maturze z polskiego pojawił się temat maturalny z "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej. Szczegóły: "Noce i dnie" na maturze 2022 z polskiego? Lektura nieobowiązkowa załamała uczniów. Pojawiło się zdjęcie arkusza CKE! Będzie skandal?!

AKTUALIZACJA 4.05.2022 godz. 8.40: Twitter huczy od plotek przed maturą 2022. Znowu doszło do przecieków?! Zanotowano zwiększone wyszukiwanie pewnych haseł okołomaturalnych. Czyżby wypłynął temat maturalny z polskiego?! Szczegóły w materiale: Matura 2022: polski przecieki. Temat maturalny ujawniony?! "Czy cierpienie uszlachetnia? Nowoczesność czy tradycja?". Twitter huczy od plotek!

Co roku przed maturą z języka polskiego odbywa się typowanie tego, jakie lektury obowiązkowe będą na maturze, czego może dotyczyć temat maturalny oraz jakie motywy trzeba będzie omówić. Istnieją różne teorie, na podstawie których maturzyści obstawiają, która lektura z gwiazdką pojawi się w arkuszu CKE z polskiego. Czy to typowanie sprawdzi się również i w tym roku? Zobaczcie, jakie lektury i tematy obstawiają maturzyści.

Nie przeczytałeś żadnej lektury obowiązkowej przed maturą? Zobacz koniecznie: Matura 2022: polski. Jak zdać maturę bez lektur obowiązkowych? To ryzykowne, ale jest sposób. To ostatnia nadzieja dla maturzystów!

Jaka lektura na maturze 2022 z polskiego?

Jedna z teorii mówi, że ta sama lektura nigdy nie pojawia się na maturze z polskiego dwa lata z rzędu. Dlatego warto przeanalizować tematy maturalne z poprzednich lat, by sprawdzić, jakie lektury już były na maturze. Zwolennicy innej teorii typują temat maturalny na podstawie wydarzeń, które dzieją się w danym roku. Na tej podstawie pojawiły się spekulacje, że na maturze 2022 z polskiego mogą się pojawić utwory Marii Konopnickiej oraz zadania związane z hymnem Polski (szczegóły w materiale: Matura 2022: przecieki. Hymn i Konopnicka na maturze z polskiego? Ta teoria ma sens! Dzięki niej możesz zdać maturę!). To jednak nie koniec teorii dotyczących tego, co będzie na maturze 2022 z polskiego. Szczegóły poniżej.

"Pan Tadeusz", "Dziady cz. III" i motyw przemiany na maturze 2022 z polskiego?

Z kolei jeszcze inną ciekawą teorią podzielił się w mediach społecznościowych jeden z maturzystów. Nawiązał do opublikowanego przez CKE na Twitterze zdjęcia kasztanowca i rozpoczął dyskusję, czy może być to przeciek ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, sugerujący temat maturalny 2022. Koledzy i koleżanki szybko wyjaśnili mu, że zdjęcia nawiązuje do tradycji, że kasztany kwitną na matury. - Co roku wstawiają zdjęcie kasztanowców także bez domysłów - skomentowała jedna z internautek. Niektórzy maturzyści jednak poszli tym tropem, typując, do czego może nawiązywać fotografia kasztanowca. - Motyw natury - zasugerował jeden z internautów. - Kwitnienie kasztanowca może wskazywać na motyw przemiany a skoro przemiana to dziady cz.3 i przemiana Gustawa w Konrada, ewentualnie przemiana Jacka Soplicy w księdza Robaka - argumentował inny internauta. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że wśród lektur na maturze 2022 z polskiego mogą się pojawić: "Pan Tadeusz", "Dziady cz. III", a także motyw przemiany. Czy rzeczywiście tak będzie? Przekonamy się już 4 maja 2022 na maturze z języka polskiego. Zdjęcie, opublikowane na Twitterze przez CKE, które wywołało tak burzliwą dyskusję na temat lektury na maturze z polskiego, możecie zobaczyć poniżej.

Zobacz także: Matura 2022: przecieki z Podlasia. Wszystko jest na Twitterze i w internecie. "Nadchodzi ten czas w roku...". Nie możecie tego przegapić przed maturą!

Sonda
Którego przedmiotu obawiasz się na maturze 2022 najbardziej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE