Lektury matura 2022

i

Autor: Katrina_S / Pixabay.com

„Dziady”, „Pan Tadeusz”, „Wesele” – maturzyści typują, co na maturze 2022 z polskiego. Te lektury obowiązkowe to podstawa. Najwięcej wskazuje na "Dziady" i motyw cierpienia!

2022-05-04 8:34

Jaka lektura będzie na maturze 2022 z polskiego? - to pytanie zadają sobie chyba wszyscy maturzyści. Praca pisemna stanowi ważną część punktów do zdobycia z całego arkusza CKE. Co najmniej jeden z tematów maturalnych wymaga od zdającego znajomości lektury obowiązkowej, dlatego tak ważne jest, by powtórzyć lektury z gwiazdką przed maturą 2022. Która z nich może się pojawić na polskim w tym roku? Czy będzie to „Lalka”, „Pan Tadeusz”, a może „Wesele”? Zobaczcie, jakie są na to szanse!

AKTUALIZACJA: Twitter huczy od plotek przed maturą 2022. Znowu doszło do przecieków?! Zanotowano zwiększone wyszukiwanie pewnych haseł okołomaturalnych. Czyżby wypłynął temat maturalny z polskiego?! Szczegóły w materiale: Matura 2022: polski przecieki. Temat maturalny ujawniony?! "Czy cierpienie uszlachetnia? Nowoczesność czy tradycja?". Twitter huczy od plotek!

Znajomość lektur obowiązkowych jest niezbędna, by dobrze zdać maturę 2022 z polskiego. Czy można zdać maturę bez znajomości lektur z gwiazdką? Teoretycznie jest to możliwe, trzeba jednak być bardzo ostrożnym, by nie popełnić błędu kardynalnego! To błąd merytoryczny, który obnaża brak znajomości treści lektury. W takiej sytuacji egzaminator musi wyzerować pracę, a maturzysta oblewa maturę.

Jaka lektura na maturze 2022 z polskiego?

Co roku przed maturą, internauci typują, jaka lektura obowiązkowa pojawi się w arkuszu CKE na maturze z polskiego. Wśród tych wymienianych najczęściej jest oczywiście "Lalka" Bolesława Prusa, "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicz, czy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Istnieje teoria, że ta sama lektura nigdy nie pojawia się na głównej maturze dwa lata z rzędu. Dlatego maturzyści sprawdzają, jakie lektury obowiązkowe pojawiały się na maturze w poprzednich latach. Z jakimi tematami musieli się mierzyć maturzyści na polskim? Przykłady z arkuszy CKE z matury z języka polskiego znajdziesz w naszej galerii - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Maturzyści typują lekturę na maturze 2022

Jakie lektury na maturze 2022 najczęściej wymieniają maturzyści? Twitter pełen jest maturalnych typów, a także... modlitw o konkretną lekturę. Niektórzy maturzyści, którzy mają przeczucie, jaka lektura obowiązkowa będzie na maturze, powtarzają sobie motywy oraz bohaterów konkretnych książek. Bardzo często pojawiają się pytania o "Pana Tadeusza". Na tapecie są również "Dziady cz. III" oraz "Lalka". Niektórzy maturzyści wprost przyznają, że nie powtarzają "Wesela", bo go nie rozumieją i zwyczajnie liczą, że... nie będzie go wśród tematów na maturze z polskiego. Zobaczcie poniżej, o czym jeszcze wspominają maturzyści, gdy mowa o lekturach obowiązkowych na maturze 2022.

Matura 2022 polski: arkusze CKE i odpowiedzi

Już w środę, 4 maja, po zakończeniu matury 2022 z polskiego na poziomie podstawowym, na se.pl opublikujemy arkusze CKE wraz z odpowiedziami. W ramach przygotowania do matury warto jednak przećwiczyć sobie zadania z arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Arkusze CKE wraz z odpowiedziami znajdziecie je w materiale: Matura 2022: język polski. Arkusze CKE i odpowiedzi można znaleźć w internecie. Sprawdź, co będzie na maturze!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają