Matura 2023

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Matura 2024. Harmonogram. Terminy egzaminów pisemnych i ustnych. Niezbędnik maturzysty

Arkusze CKE już są!

Matura 2024: Fizyka rozszerzona. Uczniowie ocenili poziom. Wymowne słowa! Odpowiedzi i arkusze CKE [NOWA FORMUŁA, STARA FORMUŁA]

2024-05-23 12:13

Matura 2024: fizyka rozszerzona. Matura w części pisemnej dobiega końca. W czwartek, 23 maja, maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z fizyki na poziomie rozszerzonym. Co było w arkuszach CKE? Jakie są odpowiedzi? W tym artykule znajdziesz wszystko co najważniejsze na temat fizyki na poziomie rozszerzonym w nowej formule 2023 oraz starej formule 2015.

Matura 2024: fizyka. Pytania, odpowiedzi, arkusze CKE

Matura 2024: FIZYKA POZIOM ROZSZERZONY. O godz. 9 maturzyści rozpoczęli pisanie matury z fizyki na poziomie rozszerzonym. Mieli na napisanie egzaminu 180 minut, czyli w sali egzaminacyjnej mogli przebywać do godziny 12.

Do egzaminu z fizyki przystąpiło ok. 16,5 tys. maturzystów, tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy zdają maturę w nowej formule. Doszli maturzyści sprzed lat, którzy zdawali egzamin w starej formule.

Matura 2024 fizyka rozszerzona - odpowiedzi 

Matura 2024: fizyka rozszerzona ARKUSZE CKE nowa formuła 2023

Matura 2024: fizyka rozszerzona ARKUSZE CKE stara formuła 2015

Co było na egzaminie z fizyki?

Pierwsze komentarze uczniów w sieci, którzy zdawali egzamin z fizyki na poziomie rozszerzonym, są całkiem pozytywne. Oto niektóre z komentarzy z portalu X:

  • Gdybym coś umiała to bym powiedziała, że nawet łatwa ta fizyka, ale jako że poszłam dla rozrywki, to zrobiłam na logikę
  • Kocham Was CKE za tę fizykę
  • ta maturka była całkiem spoko z fizyki
  • pomodliłam się nad arkuszem i Bóg mnie chyba wysłuchał, bo ta fizyka podejrzanie łatwa

Choć nie brakuje głosów, że coś poszło nie tak:

  • uczysz się 4 lata tej fizyki tylko po to, żeby przez 2,5h patrzeć w arkusz i nic nie wiedzieć

Matura z fizyki – arkusze CKE

W arkuszu egzaminacyjnym CKE znalazło się od 25 do 35 zadań. Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań, jest równa 60.

W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.:

  • zadania wyboru wielokrotnego
  • zadania typu prawda-fałsz
  • zadania na dobieranie.

Zadania otwarte to takie, w których zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych znajdą się m.in.:

  • zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami lub wzorami fizycznymi, w tym wykonania lub uzupełniania rysunku, diagramu, tabeli, wykresu, zależności między wielkościami, równania;
  • zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające (1) przeprowadzenia obliczeń lub wyprowadzenia zależności pomiędzy wielkościami fizycznymi, (2) ustalania i/lub uzasadniania prawidłowych stwierdzeń dotyczących zjawisk fizycznych i ich modeli, opisywania zjawisk fizycznych lub doświadczeń, przedstawiania tez i formułowania hipotez.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki