Matura 2024

Matura 2024. Jak napisać rozprawkę? Musisz o tym pamiętać. To podstawy. Zobacz przykłady, które rozwieją twoje wątpliwości

2024-03-05 9:56

Matura 2024 z języka polskiego od zawsze rozpala wyobraźnię i emocje maturzystów. Wszyscy zadają sobie pytanie, jakie tematy pojawią się na wypracowaniu. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie ze stresem jest... nadrabianie zaległości w lekturach i sumiennie przygotowanie się do napisania rozprawki. W tym artykule znajdziecie garść porad oraz przykłady: jak napisać rozprawkę?

Matura 2024. Jak napisać rozprawkę? Jednym z elementów matury pisemnej z języka polskiego jest napisanie wypracowania. Za wypracowanie można dostać maksymalnie 35 punktów - to bardzo dużo. Jeżeli więc zależy ci na dobrym wyniku z matury z polskiego, musisz dobrze napisać rozprawkę. Na rozwiązanie wszystkich zadań na maturze, w tym na napisanie rozprawki, zdający ma 240 minut.

Jak napisać rozprawkę, aby zdobyć jak najwięcej punktów? Może na początek zerknijmy na zeszłoroczny arkusz. Do wyboru były dwa tematy: Człowiek – istota pełna sprzeczności oraz Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?. CKE wyjaśnia:

• W wypracowaniu rozważ problem podany w temacie. Przedstaw również swoje zdanie i je uzasadnij.

• W rozważaniach przedstaw argumenty, odwołując się do utworów literackich oraz do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego).

• Jednym z utworów literackich musi być lektura obowiązkowa, wybrana spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego.

• Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.

Jak napisać rozprawkę z język polskiego? Rady i przykłady

Jak informuje CKE, oceniając wypracowanie, egzaminatorzy będą przydzielali punkty w czterech kryteriach głównych: spełnienie formalnych warunków polecenia, kompetencje literackie i kulturowe, kompozycja wypowiedzi i język wypowiedzi. W informatorze CKE znajdziemy dużo szczegółowych informacji na ten temat. Autor wypracowania musi udowodnić, że rzeczywiście zna lektury, do których się odwołuje. Wszelkie nieścisłości będą wyłapane przez osobę sprawdzającą tekst. Lepiej jest więc nie mylić imion, nazw miejscowości, a przede wszystkim zdarzeń zawartych w książkach. Rozprawka musi byś spójna i poprawnie napisana pod względem językowym. Trzeba unikać błędów ortograficznych oraz interpunkcyjnych.

Poniżej znajdziecie 3 przykładowe wypracowania do tematu: Trzeźwy racjonalista  - niepoprawny marzyciel. Jak wybór postawy życiowej wpływa na losy człowieka i jego relacje z innymi ludźmi? Przykłady pochodzą z aktualnego i oficjalnego informatora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przeanalizujcie je uważnie.

Matura z języka polskiego 2024

Język polski jest jednym z obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych na egzaminie ósmoklasisty i na egzaminie maturalnym. Wszyscy zdający przystępują do egzaminu maturalnego z języka polskiego w części ustnej (bez określania poziomu) oraz w części pisemnej (na poziomie podstawowym). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby maturzysta przystąpił do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym jako przedmiotudodatkowego.

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

QUIZ dla mistrzów języka polskiego. Dopasuj autora do lektury szkolnej!

Pytanie 1 z 10
Kto napisał "Kordiana"?
Kordian
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki