Matura 2021: Angielski rozszerzony. Przecieki? Co będzie na rozszerzeniu z angielskiego?

i

Autor: Super Express / MZ Matura 2022 będzie łatwiejsza? Jest projekt MEiN

Matura i egzamin ósmoklasisty 2022 łatwiejsze. Mniejsze wymagania i więcej czasu na przygotowania do egzaminu - proponuje MEiN

2021-07-09 15:29

MEiN chce, by matura i egzamin ósmoklasisty 2022 były łatwiejsze! Ta wiadomość ucieszy z pewnością wszystkich uczniów, którzy przygotowują się do matury i egzaminu ósmoklasisty w czasie pandemii COVID-19. Z powodu problemów wynikających z nauki zdalnej, Ministerstwo Edukacji i Nauki zaproponowało zmianę przepisów, która obniżałaby wymagania programie na maturze 2022 i egzaminie ósmoklasisty. Ma być też więcej czasu na przygotowania do egzaminu. Poznajcie szczegóły projektu!

W piątek, 9 lipca 2021, opublikowano projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort oświaty zawarł w nim zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminów zewnętrznych (chodzi m.in. o maturę i egzamin ósmoklasisty) od roku szkolnego 2021/2022. MEiN zaproponowało zmiany, które mają ułatwić podchodzenie do matury i egzaminu ósmoklasisty 2022 i wyrównać szanse uczniów, którzy zmuszeni byli uczyć się na lekcjach zdalnych z powodu pandemii COVID-19. Jeśli projekt wejdzie w życie, matura 2022 i egzamin ósmoklasisty będą łatwiejsze. Dodatkowo, uczniowie klas ósmych będą mieli więcej czasu na przygotowania do egzaminu. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Egzamin ósmoklasisty i matura 2022 łatwiejsze

W roku szkolnym 2021/2022, podobnie jak w roku szkolnym 2020/2021, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie odrębnych wymagań egzaminacyjnych, określonych w przepisach rozporządzeń. - Wymagania te będą stanowiły zawężony katalog w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne na rok szkolny 2021/2022 będą tożsame z wymaganiami egzaminacyjnymi na rok szkolny 2020/2021, opracowanymi przez zespoły ekspertów powołanych przez Ministra Edukacji i Nauki - wskazano w projekcie nowelizacji. To dobra wiadomość dla uczniów, którzy przygotowują się do matury 2022 i egzaminu ósmoklasisty. Zredukowane wymagania oznaczają bowiem mniej materiału do opanowania, dzięki czemu egzaminy będą łatwiejsze.

Egzamin ósmoklasisty 2022: nie będzie czwartego przedmiotu obowiązkowego?

Nowelizacja zakłada m.in. rezygnację z przeprowadzania obowiązkowej matury 2022 z części ustnej (tak jak to miało miejsce w przypadku egzaminów przeprowadzanych w trakcie pandemii w latach 2020-2021). W myśl projektu na stałe zmienić ma się także termin przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Oznacza to, że ósmoklasiści będą mieli więcej czasu na przygotowania do egzaminu. - Od roku szkolnego 2021/2022 egzamin ósmoklasisty zawsze będzie przeprowadzany w maju. Przesunięcie egzaminu o około miesiąc pozwoli uczniom szkoły podstawowej lepiej przygotować się do egzaminu - wynika z uzasadnienia. Z kolei w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym – egzamin ten odbędzie się w roku szkolnym 2021/2022 w styczniu. Na uczniów, którzy przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty 2022 czeka jeszcze jedna dobra wiadomość. Z projektu MEiN wynika, że Ministerstwo chce wycofać się z pomysłu wprowadzenia czwartego egzaminu obowiązkowego z jednego z wybranych przedmiotów: biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii. - Rezygnacja ta wynika przede wszystkim z postulatów zgłaszanych do Ministerstwa Edukacji i Nauki przez środowiska nauczycieli i rodziców, którzy wyrażali obawy, że egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu do wyboru powoduje konieczność skupienia się ucznia na jednym (wybranym) przedmiocie kosztem przedmiotów pozostałych - wyjaśniono w projekcie.

Większość proponowanych zmian ma wejść w życie 1 września 2021 r. Projekt skierowano do konsultacji, które potrwają 21 dni.

Źródło: PAP, autor: Szymon Zdziebłowski

Oprac.: Marta Zalewska

Matura z matematyki. Jak poszło maturzystom z Bydgoszczy?

Szybka powtórka z lektur przed egzaminem? Posłuchaj podcastów ze streszczeniami i opracowaniami lektur.

Listen to "Epoki literackie: Oświecenie" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE