Matury 2

i

Autor: KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS Matura 2022

Matura poprawkowa

Matura poprawkowa. To koniec przecieków na Twitterze?! CKE ma bata na nauczycieli łamiących przepisy!

2022-08-19 14:55

Już 23 sierpnia 2022 rozpocznie się matura poprawkowa z matematyki, polskiego, angielskiego (lub innego języka obcego). Przed egzaminem zestresowani maturzyści często szukają przecieków w sieci. CKE zapewnia jednak, że tym razem znaleziono sposób na nieuczciwych nauczycieli, którzy udostępniali arkusze maturalne przed egzaminem. Już na maturze poprawkowej wprowadzone zostaną dodatkowe zabezpieczenia. Czy to oznacza, że nie będzie przecieków z matury poprawkowej z matematyki na Twitterze? Wyjaśniamy.

Matura poprawkowa 2022: przecieki

Zgodnie z harmonogramem CKE, matura poprawkowa 2022 odbędzie się we wtorek, 23 sierpnia o godz. 9.00. Uczniowie mogą poprawiać egzamin z tylko jednego przedmiotu. Oznacza to, że zarówno matura poprawkowa z matematyki, jak i z języka polskiego i języka obcego przeprowadzona zostanie tego samego dnia. Jak zawsze przed maturą, uczniowie szukają w sieci informacji o przeciekach i liczą na to, że uda im się wcześniej poznać zadania z arkusza CKE. W przeszłości dochodziło już do takich sytuacji, trudno jednak było znaleźć winnego. Dyrektor CKE, Marcin Smolik, nie ma jednak wątpliwości, że do przecieków przed maturą dochodziło przez nieuczciwych nauczycieli, którzy otwierali arkusze maturalne przed czasem i ujawniali uczniom treść zadań. - Do nieuprawnionego odpieczętowania koperty najprawdopodobniej dochodzi w szkole. Uszczelniając procedurę, liczyliśmy na to, że skoro za przesyłkę będzie odpowiedzialna grupa osób, takich przypadków nie będzie - podczas przekazania przez dyrektora kopert z arkuszami do sal egzaminacyjnych zarówno ten dyrektor, jak i przewodniczący zespołów nadzorujących oraz przedstawiciele zdających muszą podpisać się na protokole oraz oświadczyć, że koperty z arkuszami są nienaruszone. Niestety myliliśmy się i do takich nieprawidłowości dochodzi właśnie na tym etapie, a ta grupa osób działa w porozumieniu, wspólnie poświadczając nieprawdę, podpisując się pod informacją, że materiały egzaminacyjne nie były otwierane - mówił dyrektor Smolik w maju 2022 roku w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

CKE o zabezpieczeniach przed przeciekami z matury poprawkowej

Dlatego już od matury poprawkowej 2022 CKE wprowadza drastyczne kroki, które mają chronić przed przeciekami. Wybrane paczki z arkuszami mają zostać dodatkowo wyposażone w nadajniki, które - w razie otwarcia paczki przed czasem - będą wysyłały sygnał do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Czy to wystarczy, by zapobiec przeciekom przed maturą poprawkową 2022 z matematyki, polskiego, angielskiego? Przekonamy się już we wtorek, 23 sierpnia 2022.

Matura dla uchodźców z Ukrainy

Dla kogo matura poprawkowa 2022 z matematyki, polskiego i angielskiego?

Przypomnijmy, że aby zdać egzamin maturalny z danego przedmiotu, uczniowie musieli uzyskać co najmniej 30 proc. możliwych do zdobycia punktów. Ta zasada dotyczyła tylko matury z trzech przedmiotów obowiązkowych, ponieważ w przypadku przedmiotów dodatkowych wystarczyło samo podejście do egzaminu. Osoby, którym nie udało się zdać matury tylko z jednego przedmiotu, mogą podejść do matury poprawkowej 2022 w sierpniu. Pozostali, którzy oblali dwa przedmioty lub więcej, będą mogli podejść do matury dopiero za rok.

Sonda
Będziesz pisał maturę poprawkową?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE