Mieszkanie Plus w Krakowie! Niedługo rusza nabór do budowanych mieszkań

2021-03-30 13:55
Mieszkanie Plus w Świdniku. Nabór wniosków. Jak się zgłosić? Zasady Mieszkania+ w Świdniku
Autor: Pixabay/PhotoMIX-Company

Na przełomie maja i czerwca tego roku rozpocznie się nabór do 481 mieszkań budowanych w Krakowie w ramach programu Mieszkanie Plus. Nabór będzie się składał z dwóch etapów: pierwszy przeprowadzi krakowski samorząd, a drugi PFR Nieruchomości.

Jak poinformował we wtorek PFR Nieruchomości, dokładna data uruchomienia naboru do mieszkań powstających przy ul. Anny Szwed–Śniadowskiej zostanie podana 4 maja.

Zobacz: Tęczowa flaga na Giewoncie? Nikt nie powinien czuć się obrażony! Sąd w Zakopanem zadecydował

„Nabór wniosków ruszy niebawem. W obecnej sytuacji zależy nam, aby został on przeprowadzony szybko i bezpiecznie” - wyjaśnił dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa Andrzej Poznański.

Osoby zainteresowane pozyskaniem mieszkania w ten sposób mogą zapoznać się z kryteriami pierwszeństwa na stronie www.krakow.mdr.pl.

„Osoby te mogą już teraz zacząć gromadzenie dokumentów potwierdzających spełnienie tych kryteriów. Dzięki temu możliwe będzie ich złożenie zaraz po wypełnieniu elektronicznego wniosku, a tym samym niezwłoczne dokonanie punktacji, która będzie decydować o miejscu na liście przyszłych najemców” - wskazał przedstawiciel UMK.

Osiedle powstające przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej to osiem bloków mieszczących 481 mieszkań. Każdy z budynków ma cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, w której znajdują się zamknięte garaże i komórki lokatorskie.

Jak wyjaśniła Krystyna Wąchała–Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości, krakowska inwestycja skierowana jest głównie do rodzin, dlatego wśród powstających mieszkań dominują dwu i trzypokojowe, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali.

Zobacz: Kraków: Do kościołów na Wielkanoc zapisuje się tyle ludzi, że PADAJĄ SERWERY!

„Zaoferujemy mieszkania wykończone w standardzie podstawowym. Nasi najemcy będą musieli jedynie wyposażyć kuchnię i umeblować mieszkanie, by móc w nim szybko zamieszkać. Dodatkowym atutem będą dopłaty do czynszów, które mogą wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie” - podała.

Inwestycja przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej zostanie objęta dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Jest to możliwe dzięki włączeniu się krakowskiego samorządu w proces naboru przyszłych najemców mieszkań.

Latem ubiegłego roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę określającą, kto będzie miał pierwszeństwo w naborze do mieszkań. Będą to rodziny z dziećmi – za każde dziecko przyznawane będzie 5 punktów. Tyle samo punktów zostanie przyznanych w przypadku każdej osoby pełnoletniej, która nie ukończyła 35. roku życia. Na dodatkowe 5 punktów mogą liczyć osoby, które ukończyły studia wyższe. Również 5 punktów otrzyma kandydat na najemcę, który rozlicza się z podatku dochodowego w Krakowie. Dodatkowo punkty będą mogły otrzymać osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz osoby posiadające książeczki mieszkaniowe.

Za drugą część naboru odpowiada spółka PFR Nieruchomości. Polega ona na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.

Zobacz: Koronawirus. Nowe przypadki zakażeń wirusem COVID-19. Kraków i Małopolska [RAPORT, 30 marca]

Według przekazanych informacji budowa osiedla na krakowskich Klinach przebieg zgodnie z harmonogramem. Połowa z ośmiu bloków osiągnęła stan deweloperski, w pozostałych czterech trwają prace związane z posadzkami, tynkami i elewacjami oraz roboty instalacyjne.

Wszystkie lokale powstające w ramach krakowskiej inwestycji zostaną wykończone w standardzie podstawowym. Oznacza to, że ściany mieszkań zostaną pomalowane na biało, na podłogach zostaną ułożone panele. Łazienki będą wyposażone w biały montaż, na ścianach i podłogach zostanie ułożona glazura i terakota, którą przewidziano także w częściach kuchennych. Mieszkania będą wykańczane etapowo – pierwszy etap zakończy się w trzecim kwartale bieżącego roku, a zakończenie ostatniego przewidziano w lutym 2022 roku.

Policja informuje ludzi w Krakowie o konieczności pozostania w domu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE