Myślenice: Straty po nawałnicach idą w miliony złotych

i

Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki Według wstępnych szacunków, straty po nawałnicach w gminie Myślenice wynoszą 15-20 mln zł.

Myślenice: Straty po nawałnicach idą w miliony złotych

2021-07-22 11:57

Wstępne szacunki wskazują, że straty spowodowane nawałnicami w gminie Myślenice wynoszą 15-20 milionów złotych - poinformował PAP Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic. Wskutek działania żywiołu najbardziej ucierpieli mieszkańcy Głogoczowa, Krzyszkowic, Jawornika i samych Myślenic. Do gminy wpłynęło 108 wniosków o udzielenie wsparcia na zaspokojenie pilnych potrzeb.

Wstępne szacunki strat po nawałnicach w gminie Myślenice

Szkody spowodowane nawałnicami w gminie Myślenice są gigantyczne. Z danych przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetkę wynika, że straty oszacowano wstępnie na kwotę 15-20 milionów złotych. Do urzędu gminy do środy (21 lipca) wpłynęły 162 zgłoszenia od poszkodowanych mieszkańców. Najwięcej z Głogoczowa – 50, Myślenic – 37, Krzyszkowic – 26, Jawornika – 18 oraz po kilka z Bysiny, Bęczarki, Zawady, Trzemeśni, Polanki i Osieczan. O udzielenie wsparcia na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb zwróciło się 108 mieszkańców. W takim przypadku kwota wsparcia wynosi 6 tysięcy złotych. W Głogoczowie i sąsiednich Krzyszkowicach podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków. Na szczęście zdecydowana większość rodzin, które musiały zostać ewakuowane ze swoich domów mogła już do nich wrócić. W dalszym ciągu wyłączony z użytkowania jest most w Krzyszkowicach, przez co mieszkańcy trzech osiedli: Na Brzeg, Na Gaik i Pustać jest odciętych od swoich domostw. Nie zapadła jeszcze decyzja o budowie przez wojsko przeprawy tymczasowej. Władze samorządowe gminy Myślenice zaznaczyły, że szacunki mają wstępny charakter, a skala szkód wyrządzonych przez nawałnicę może być jeszcze większa. Równocześnie burmistrz zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o wydanie rozporządzenia, które umożliwi zastosowanie w gminie Myślenice uproszczonej procedury remontów i odbudowy zniszczonych budynków.

PRZECZYTAJ: Tragedia na os. Kościuszkowskim: Grzegorz zabił z zazdrości o Andżelikę? Jutro pogrzeb Krzysztofa [WIDEO]

ZOBACZ: Pijany kierowca zabił w Olkuszu 35-letniego mężczyznę. Rok temu stracił prawo jazdy

Tu zostanie pochowany zamordowany na os. Kościuszkowskim Krzysztof P.