Myślenice: Straty po nawałnicach idą w miliony złotych

i

Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki Według wstępnych szacunków, straty po nawałnicach w gminie Myślenice wynoszą 15-20 mln zł.

Myślenice: Straty po nawałnicach idą w miliony złotych

2021-07-22 11:57

Wstępne szacunki wskazują, że straty spowodowane nawałnicami w gminie Myślenice wynoszą 15-20 milionów złotych - poinformował PAP Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic. Wskutek działania żywiołu najbardziej ucierpieli mieszkańcy Głogoczowa, Krzyszkowic, Jawornika i samych Myślenic. Do gminy wpłynęło 108 wniosków o udzielenie wsparcia na zaspokojenie pilnych potrzeb.

Wstępne szacunki strat po nawałnicach w gminie Myślenice

Szkody spowodowane nawałnicami w gminie Myślenice są gigantyczne. Z danych przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetkę wynika, że straty oszacowano wstępnie na kwotę 15-20 milionów złotych. Do urzędu gminy do środy (21 lipca) wpłynęły 162 zgłoszenia od poszkodowanych mieszkańców. Najwięcej z Głogoczowa – 50, Myślenic – 37, Krzyszkowic – 26, Jawornika – 18 oraz po kilka z Bysiny, Bęczarki, Zawady, Trzemeśni, Polanki i Osieczan. O udzielenie wsparcia na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb zwróciło się 108 mieszkańców. W takim przypadku kwota wsparcia wynosi 6 tysięcy złotych. W Głogoczowie i sąsiednich Krzyszkowicach podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków. Na szczęście zdecydowana większość rodzin, które musiały zostać ewakuowane ze swoich domów mogła już do nich wrócić. W dalszym ciągu wyłączony z użytkowania jest most w Krzyszkowicach, przez co mieszkańcy trzech osiedli: Na Brzeg, Na Gaik i Pustać jest odciętych od swoich domostw. Nie zapadła jeszcze decyzja o budowie przez wojsko przeprawy tymczasowej. Władze samorządowe gminy Myślenice zaznaczyły, że szacunki mają wstępny charakter, a skala szkód wyrządzonych przez nawałnicę może być jeszcze większa. Równocześnie burmistrz zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o wydanie rozporządzenia, które umożliwi zastosowanie w gminie Myślenice uproszczonej procedury remontów i odbudowy zniszczonych budynków.

PRZECZYTAJ: Tragedia na os. Kościuszkowskim: Grzegorz zabił z zazdrości o Andżelikę? Jutro pogrzeb Krzysztofa [WIDEO]

ZOBACZ: Pijany kierowca zabił w Olkuszu 35-letniego mężczyznę. Rok temu stracił prawo jazdy

Tu zostanie pochowany zamordowany na os. Kościuszkowskim Krzysztof P.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE