Nauczyciel w klasie

i

Autor: www.pixabay.com

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23

Nauczyciele pilnie poszukiwani w Małopolsce. Ogromny przyrost wolnych etatów

2022-09-01 12:01

W czwartek, 1 września rozpoczął się rok szkolny 2022/23. Małopolskie szkoły mają jednak problem z zapełnieniem wszystkich etatów pedagogicznych. Brakuje prawie 3,7 tys. nauczycieli i tzw. nowych specjalistów. To o prawie 900 więcej nieobsadzonych etatów, niż rok temu o tej porze. Placówki oświatowe poszukują zwłaszcza psychologów, pedagogów specjalnych i logopedów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23. W Małopolsce brakuje nauczycieli

W czwartek (1 września) rozpoczął się rok szkolny 2022/23, tymczasem tylko w ostatnich dwóch dniach na stronie internetowej małopolskiego kuratorium oświaty dodanych zostało ponad 300 ofert pracy. W całym miesiącu sierpniu takich ofert pojawiło się prawie 2,6 tys. Część z nich to nie są pełne etaty. Wiele dotyczy tzw. nowych specjalistów, które szkoły muszą zatrudnić zgodnie z ostatnimi zapisami w Karcie Nauczyciela. Chodzi m.in. o psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów.

Jak powiedziała PAP małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, rok temu małopolskie szkoły poszukiwały 2,8 tys. nauczycieli i specjalistów. W tym roku jest to prawie 3,7 tys. Oznacza to o blisko 900 etatów więcej – w tym ponad 550 to etaty dla psychologów, ok. 100 etatów dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, kilkadziesiąt dla anglistów. Nie biorąc pod uwagę grupy nowych specjalistów – różnica w brakach kadrowych w szkołach wynosiłaby ok. 300.

- Na wzrost liczby ogłoszeń składają się oferty dotyczące nowych specjalistów – zaznaczyła małopolska kurator oświaty. Podkreśliła, że te dane są dynamiczne, ostatecznie znane będą po 20 września. Czasami dyrektorzy po znalezieniu pracownika nie wycofują od razu ogłoszenia.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Zakopane. Turyści oszukiwani na oscypkach? Były restaurator zdradza całą prawdę! "Liczy się tylko pieniądz"

Policyjny śmigłowiec nie daje spać mieszkańcom. "To było w******ce. Nie dało się spać!"

Dyrektorzy szkół boją się, że nie znajdą pracowników

Kurator zauważyła, że dyrektorzy szkół wyrażają zaniepokojenie związane z koniecznością zatrudnienia nowych specjalistów. Obawiają się, że nie znajdą takich pracowników. Okres przejściowy na zatrudnienie takich osób potrwa do końca sierpnia 2026 r.

W sierpniu na stronie kuratorium dodane zostały 573 oferty pracy dla psychologów, 324 dla pedagogów specjalnych, 72 dla logopedów.

Małopolskie kuratorium oświaty rok temu wydało zgody na zatrudnienie prawie 800 nauczycieli, którzy nie mieli pełnych kwalifikacji, np. kończyli studia. Zgody takie są wydawane na rok. W tym roku kuratorium wydało ponad 400 takich zgód.

Sonda
Jak oceniasz poziom edukacji w polskich szkołach?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany