Wanda Szajowska zmarła w wieku 111 lat. Kiedy pogrzeb najstarszej Polki?

i

Autor: Shutterstock; Facebook / Mateusz Morawiecki Wanda Szajowska zmarła w wieku 111 lat. Kiedy pogrzeb najstarszej Polki?

Ostatnie pożegnanie najstarszej Polki

Wanda Szajowska zmarła w wieku 111 lat. Kiedy pogrzeb najstarszej Polki?

2022-09-01 10:16

W piątek (26 sierpnia) w wieku 111 lat zmarła Wanda Szajowska, która po śmierci Tekli Juniewicz była najstarszą Polką i prawdopodobnie najstarszą pianistką na świecie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 2 września na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. W ostatnim pożegnaniu wezmą udział przedstawiciele rządu RP.

Wanda Szajowska zmarła w wieku 111 lat. Kiedy pogrzeb najstarszej Polki?

Wanda Szajowska zmarła 26 sierpnia, mając 111 lat. Była wówczas najstarszą kobietą w Polsce, ponieważ tydzień wcześniej zmarła Tekla Juniewicz ze Śląska, która poprzednio dzierżyła ten zaszczytny tytuł. Prawdopodobnie Wanda Szajowska była również najstarszą pianistką świata. Jak podaje PAP, ostatnie pożegnanie Wandy Szajowskiej odbędzie się w piątek, 2 września na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. W cmentarnej kaplicy o godz. 13.00 rozpocznie się msza święta pogrzebowa. Pochówek nastąpi bezpośrednio po jej zakończeniu. Według źródeł PAP w uroczystościach wezmą udział przedstawiciele rządu RP.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Znalazł zwłoki podczas spaceru nad brzegiem Wisły. Policja ustaliła, kim był zmarły

Policyjny śmigłowiec nie daje spać mieszkańcom. "To było w******ce. Nie dało się spać!"

Kim była Wanda Szajowska?

Wanda Szajowska, z domu Zarzycka, urodziła się 12 lutego 1911 r. we Lwowie, gdzie ukończyła konserwatorium państwowe w zakresie fortepianu i śpiewu. Po II wojnie światowej przyjechała do Krakowa, z którym związała się na stałe. Przywiozła ze sobą fortepian, na którym nadal grała. Tu uczyła się m.in. historii sztuki. Była nauczycielką fortepianu w Eksperymentalnym Studium Muzycznym, które działało w Krakowie od 1946 r., założone przez Krystynę Longchamps-Druszkiewiczową. Jednym z absolwentów Studium jest maestro Antoni Wit.

Pianistka była odznaczona przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Sonda
Wierzysz w życie po śmierci?
Nasi Partnerzy polecają