Nie żyje Jacek Smagowicz. Był legendą "Solidarności" i założycielem związków zawodowych w Polmozbycie Kraków

2022-01-27 15:08
Nie żyje Jacek Smagowicz. Był legendą Solidarności
Autor: SUPER EXPRESS Nie żyje Jacek Smagowicz. Był legendą "Solidarności"

Nie żyje Jacek Smagowicz, legenda "Solidarności", uczestnik czarnego marszu po śmierci Stanisława Pyjasa oraz współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych w krakowskim Polmozbycie. Jacek Smagowicz zmarł dziś rano (27 stycznia) w wieku 78 lat. O jego śmierci poinformował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie żyje Jacek Smagowicz. Był legendą "Solidarności" i założycielem związków zawodowych w Polmozbycie Kraków

W czwartek rano (27 stycznia) zmarł Jacek Smagowicz, legenda "Solidarności" oraz współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych w Polmozbycie Kraków. Jacek Smagowicz urodził się 8 lipca 1943 roku w Warszawie. W 1968 roku brał udział w "wydarzeniach marcowych" w Krakowie oraz w akcji ulotkowej potępiającej interwencję Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. W 1977 r. uczestniczył w czarnym marszu po śmierci Stanisława Pyjasa. Kolportował pismo bezdebitowe „Robotnik”, zakładał Wolne Związki Zawodowe. Współorganizował strajki w krakowskim Polmozbycie oraz Nowohuckim Przedsiębiorstwie Instalacji Przemysłowych "Montin". W trakcie stanu wojennego został internowany. Przebywał w ośrodkach odosobnienia w Załężu koło Rzeszowa i Uhercach.

PRZECZYTAJ: Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. Gdzie je zrobić w Krakowie i Małopolsce? [LISTA APTEK]

Był działaczem małopolskiej „Solidarności”, członkiem Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, pierwszym przewodniczącym Komitetu Budowy Symbolicznej Mogiły – Pomnika Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 1990 roku wszedł w skład Wojewódzkiej Komisji Weryfikacyjnej w Krakowie dla byłych funkcjonariuszy SB. Należał do Fundacji Solidarni Solidarnym w Krakowie, w latach 1994-1995 był przewodniczącym Rady Fundacji. Organizował i koordynował pomoc Zarządu Regionu Małopolska „Solidarności” dla Czeczenii, a od 1995 roku wchodził w skład Rady Programowej Czeczeńskiego Ośrodka Informacji w Krakowie. Był współorganizatorem pokojowych manifestacji solidarnościowych i niepodległościowych. Za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej " w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. O śmierci Jacka Smagowicz poinformował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Z tą instytucją Jacek Smagowicz również był związany, będąc jej współpracownikiem. W 2021 roku IPN wyróżnił Jacka Smagowicza tytułem Świadka Historii.

ZOBACZ: Do kiedy nauka zdalna i kogo dotyczy? Rozporządzenie ministra Czarnka o nauce zdalnej od klasy V szkoły podstawowej [27.01.2022]

Sonda
Czy dziedzictwo "Solidarności" jest dla ciebie ważne?

SPRAWDŹ: Koszmarny wypadek na stoku w Białce Tatrzańskiej. Iza apeluje o pomoc. "Zostawił mnie wyjącą z bólu" [Wideo]

Tajemnicza przesyłka w Krakowskim Sądzie Okręgowym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE