Do kiedy nauka zdalna i kogo dotyczy? Rozporządzenie ministra Czarnka o nauce zdalnej od klasy V szkoły podstawowej [27.01.2022]

2022-01-27 12:03
Przemysław Czarnek
Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

Nauka zdalna wchodzi w życie od czwartku, 27.01.2022. Minister Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, z którego dowiadujemy się wszystkich szczegółów w tej sprawie. Od kiedy do kiedy obowiązuje nauka zdalna i jakich uczniów obejmie? Kto będzie musiał wrócić do szkoły po feriach 2022, a kto zostanie w domu? Zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje na temat nauki zdalnej 2022 wprowadzonej przez MEiN od 27 stycznia.

Nauka zdalna 2022: rozporządzenie ministra Przemysława Czarnka

To już pewne: od 27.01.2022 do końca ferii zimowych (czyli 27.02.2022) wprowadzona zostaje nauka zdalna w polskich szkołach. Decyzję MEiN poznaliśmy we wtorek, 25.01 na konferencji prasowej ministra edukacji i nauki. Zdalne lekcje nie obejmą jednak wszystkich. Przepisy przewidują wyjątki od nauki zdalnej. Szczegółowe informacje wynikają z rozporządzenia, które - zgodnie z zapowiedziami - Przemysław Czarnek podpisał w środę, 26 stycznia. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wchodzi w życie 27 stycznia 2022 roku. Nowe przepisy ustanawiają ograniczenie lekcji stacjonarnych dla wybranych uczniów. W okresie od 27 stycznia do 27 lutego 2022 roku do szkół nadal chodzić będą uczniowie klas I-IV. Nauka zdalna obejmie natomiast:

  • uczniów klas V i wyższych szkoły podstawowej
  • uczniów szkół ponadpodstawowych

Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022.

Przeczytaj także: Nauka zdalna od 27.01.2022. Dla tych uczniów powrót do szkół po feriach 2022 nie będzie możliwy. Czarnek ogłosił decyzję

Sonda
Nauka zdalna i powrót do szkół pod koniec lutego to dobry pomysł?

Rozporządzenie o nauce zdalnej

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadza szczegółowe przepisy odnośnie nauki zdalnej w poszczególnych placówkach. W szkołach specjalnych zajęcia będą mogły być prowadzone stacjonarnie. Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmie dyrektor. W tryb nauki zdalnej nie przechodzą także młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Bursy i internaty będą działały na dotychczasowych zasadach.

Pozostawiono także możliwość zorganizowania konsultacji na terenie szkoły dla uczniów przygotowujących się do egzaminu odpowiednio ósmoklasisty czy maturalnego. Stacjonarnie będą mogły odbywać się również zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Ponadto, za zgodą dyrektora szkoły, centrum lub placówki uczniowie mogą brać udział w trybie stacjonarnym w konkursach, olimpiadach i turniejach przeprowadzanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 oraz art. 22 ust 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Nauka zdalna w przedszkolach?

Warto podkreślić, że zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, nauka zdalna nie obejmuje przedszkoli oraz zerówek. Oznacza to, że rodzice najmłodszych dzieci mogą spać spokojnie: maluchy będą miały zapewnioną opiekę.

Szczegóły dotyczące nauki zdalnej od 27.01.2022 w rozporządzeniu na stronie MEiN.

Czarnek: Nawet 30 tys. zakażeń dziennie? Nie będzie nauki zdalnej, jeśli służba zdrowia będzie wydolna
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE