Nowa Biała: Porządki po wielkim pożarze. Spłonęły dziesiątki zabudowań!

2021-06-20 7:54
Morawiecki na miejscu pożaru w Nowej Bialej
Autor: Grzegorz Momot/PAP Morawiecki na miejscu pożaru w Nowej Bialej

21 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze zostały uszkodzone lub doszczętnie spłonęły w wyniku wielkiego pożaru, który wybuchł w sobotę o godz. 18:00 w miejscowości Nowa Biała pod Nowym Targiem. Ogień został opanowany. Rozpoczęto rozbiórkę spalonych budynków. Trwa porządkowanie terenu. Nie wiadomo jeszcze, jakie są straty finansowe. Trwa ich szacowanie. Na miejscu jest wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W niedzielę w Nowej Białej pojawi się również premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział wsparcie dla pogorzelców.

Pożar w Nowej Białej wybuchł w sobotę po godz. 18:00. Żywioł błyskawicznie się rozprzestrzenił, ponieważ zabudowa wsi jest bardzo zwarta, a wiele budynków jest drewnianych. Z ogniem walczyło 400 strażaków. Na szczęście sytuacja została już opanowana. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, obecnie trwa rozbiórka pogorzelisk i szacowanie strat. Na miejscu cały czas jest wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Na miejsce jedzie premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej: Pożar w Nowej Białej został opanowany. 9 osób zostało rannych [ZDJĘCIA, WIDEO]

W wyniku pożaru wsi 21 budynków mieszkalnych w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Dziewięć osób poszkodowanych w pożarze trafiło do szpitala. Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup.

W Nowej Białej cały czas pracuje sztab kryzysowy. Spalone domy i zabudowania gospodarcze są pilnowane przez policję, a osoby postronne nie są wpuszczane w ich w pobliże. W centrum wsi obok kościoła i Centrum Kultury Słowackiej zostały ustawione trzy strażackie namioty. Ulica, na której w sobotę szalał pożar, jest zamknięta i również pilnowana przez policję.

W niedzielę będą kontynuowane prace rozbiórkowe spalonych budynków. Gdzieniegdzie pojawiają się jeszcze zarzewia ognia, zwłaszcza w budynkach gospodarczych, gdzie m.in. składowane było siano.

Policja pod nadzorem prokuratury będzie prowadziło śledztwo w sprawie przyczyn pożaru.

Czytaj też: Jakie są przyczyny pożaru w Nowej Białej? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sołtys Nowej Białej o pomocy dla pogorzelców
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE