Pożar w Nowej Białej. Ogromne straty. Premier Morawiecki zapowiada pomoc dla pogorzelców

2021-06-20 7:28
Pożar w Nowej Białej
Autor: Art Service

Ogromny pożar w Nowej Białej pod Nowym Targiem został opanowany. Aż 21 domów mieszkalnych zostało uszkodzonych w mniejszym lub większym stopniu, a 23 budynki gospodarcze spłonęły częściowo lub doszczętnie. Pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, który w niedzielę ma się pojawić na miejscu zdarzenia.

Pożar w Nowej Białej (gmina Nowy Targ) wybuchł w sobotę po godz. 18:00. Żywioł błyskawicznie się rozprzestrzenił, ponieważ zabudowa wsi jest bardzo zwarta. Z ogniem walczyło 400 strażaków. Na szczęście sytuacja jest już opanowana.

Czytaj więcej: Pożar w Nowej Białej został opanowany. 9 osób zostało rannych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dziewięć osób poszkodowanych w pożarze trafiło do szpitala - informuje PAP. Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup.

Pogorzelcy otrzymali możliwość spędzenia nocy w lokalnym pensjonacie, jednak najprawdopodobniej nie będzie takiej potrzeby, ponieważ pomoc zadeklarowali też członkowie rodzin i sąsiedzi.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał, że na obecną chwilę nie są znane przyczyny pożaru. Będzie je wyjaśniała powołana do tego celu komisja.

- Dramatycznie wyglądają niektóre domy, które zostały zniszczone w wyniku pożaru. Najważniejsza informacja to jednak ta, że nikt nie zginął – powiedział podczas briefingu prasowego w Nowej Białej wojewoda małopolski.

Czytaj też: Jakie są przyczyny pożaru w Nowej Białej? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wojewoda zapowiedział, że wszystkie zadysponowane na miejsce akcji służby będą pracowały całą noc. Zostały już uruchomione środki pieniężne w kwocie 6 tys. zł na rodzinę, przeznaczone na pierwsze potrzeby pogorzelców. Kolejne środki pieniężne będą uruchomione później. Na miejsce jadą także inspektorzy nadzoru budowlanego z Krakowa, którzy oceniają uszkodzenia budynków i możliwość powrotu mieszkańców do domów.

- Obecnie skupiamy się na tym, żeby usunąć spalone konstrukcje i rzeczy oraz zabezpieczyć budynki przed ewentualnym zawaleniem. Pożar objął powierzchnię około jednego hektara, dlatego prace porządkowe będą najprawdopodobniej prowadzone jeszcze w niedzielę – ocenił rzecznik Straży Pożarnej w Nowym Targu Piotr Krygowski.

Pomoc dla poszkodowanych w pożarze w Nowej Białej zaoferował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ma się pojawić w niedzielę na miejscu zdarzenia.

"Jesteśmy w stałym kontakcie i uruchomiliśmy już śmigłowiec LPR, który udzieli niezbędnego wsparcia. Na moje polecenie na miejsce udał się Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. O sytuacji będziemy informować na bieżąco"

- poinformował Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Kraków. Szokujące słowa kurator oświaty. Porównała słynną uczelnię do agencji towarzyskiej!

Ludzie w wielkim pożarze na Podhalu stracili wszystko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE