Lawina w górach

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Ostre lawiny w Tatrach. Bezwzględny żywioł zabił mężczyznę

Straszne wieści

Ostre lawiny w Tatrach. Bezwzględny żywioł zabił mężczyznę

2022-12-10 16:42

Śnieżne lawiny atakują w Tatrach. Nie udało się uratować mężczyzny wydobytego przez ratowników TOPR w rejonie Doliny Kondratowej w Tatrach. Tymczasem trwa kolejna wyprawa ratunkowa po poszkodowanego w lawinie w rejonie Szpiglasowej Przełęczy.

W sobotę (10 grudnia 2022 r.) lawina zeszła z Przełęczy pod Kopą Kondracką w stronę Doliny Kondratowej i kolejna ze Szpiglasowej Przełęczy w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Ratownicy TOPR ruszyli do akcji na piechotę, ponieważ gęsta mgła i silny wiatr uniemożliwiły użycie śmigłowca. Niestety mamy ofiarę śmiertelną. Ratownik dyżurny TOPR przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że kolejne informacje zostaną przekazane po zakończeniu działań ratowniczych.

Lawiny w Tatrach. Służby ostrzegają

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Po nocnych opadach śniegu zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Zagrożenie lawinowe dodatkowo spotęgował silny wiatr. Lawinowa dwójka obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

Minionej nocy w Tatrach mniejsze lawiny schodziły samoczynnie na stromych stokach. Tatrzański Park Narodowy publikuje w mediach społecznościowych zdjęcie takiej lawiny, która zeszła z Kasprowego Wierchu w stronę Doliny Gąsienicowej. Powinno ono dać do myślenia wszystkim tym, którzy udają się w góry. Pomyślmy przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim i bliskich.

Jeżeli byliście świadkami wypadku bądź niepokojącego zdarzenia w regionie - pożaru, stłuczki itd., dajcie nam znać! Ostrzeżemy innych i ułatwimy komunikację. Zapraszamy również w razie jakichkolwiek problemów/pytań. Czekamy na naszym Facebooku oraz na mailu - miasta@se.pl.

Sonda
Czy przed wyjściem w góry sprawdzasz komunikaty lawinowe?
Groby licealistów, których zabiła lawina i tragiczna śmierć TOPR-owców. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają