matura próbna 2023 język polski

i

Autor: Kasia Zaremba/Super Express matura próbna 2023 język polski

Matura próbna

"Pan Tadeusz" i "Wesele" na maturze próbnej 2023. Tematy maturalne o młodości i fundamencie zaufania. To było w arkuszu CKE z polskiego

2022-09-28 9:29

Trwa matura próbna 2023 z języka polskiego. Znamy już treść zadań z arkusza CKE. O jakie lektury tym razem pytano na maturze? W arkuszu znalazły się zadania dotyczące fragmentów m.in. "Pana Tadeusza" i "Wesela". Maturzyści muszą się także zmierzyć z wypracowaniem na jeden z wybranych tematów, które dotyczą młodości, a także fundamentu zaufania. Poznajcie szczegóły!

"Pan Tadeusz" i "Wesele" na maturze próbnej 2023

W pierwszej części arkusza CKE z matury próbnej 2023 z polskiego znalazły się zadania, które należało wykonać na podstawie podanych fragmentów lektur. Maturzyści musieli przeanalizować i odpowiedzieć na pytania m.in. z fragmentu "Pieśni III" Jana Kochanowskiego, "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, czy "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie musieli także poddać analizie kilka obrazów.

Matura próbna 2023: polski. Odpowiedzi i arkusze CKE sprawdzisz TUTAJ [28.09.2022]

Matura próbna 2023: tematy maturalne

Na maturze próbnej 2023 z języka polskiego uczniowie muszą także napisać wypracowanie na jeden z podanych tematów. 28 września 2022 w arkuszu CKE maturzyści mieli do wyboru:

  • Temat 1. Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań.
  • Temat 2. Słowa – czyny. Co stanowi fundamenty zaufania?

Praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. W wypracowaniu należy rozważyć problem podany w temacie oraz przedstawić również swoje zdanie, uzasadniając je. Uczniowie w rozważaniach muszą przedstawić argumenty, odwołując się do:

  • wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego (lista lektur obowiązkowych TUTAJ),
  • innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki,
  • wybranych kontekstów.

Cały arkusz CKE z matury próbnej 2023 znajduje się w naszej galerii - KLIKNIJ ZDJĘCIE PONIŻEJ, BY ZOBACZYĆ, CO BYŁO

Nie pamiętasz lektur? Posłuchaj streszczenia w formie PODCASTU!

Listen to "Stanisław Wyspiański - Wesele" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają