Alarmy bombowe w szkołach w Małopolsce! Egzaminy maturalne z przeszkodami [AKTUALIZACJA]

2019-05-06 11:32

Do naszej redakcji docierają niepokojące sygnały mówiące o tym, że w wielu szkołach w Małopolsce ogłoszone zostały alarmy bombowe. Krakowska policja potwierdza nasze doniesienia. Co z egzaminem maturalnym z języka polskiego?

O alarmach bombowych w szkołach poinformował między innymi portal 112malopolska.pl. - Od rana w całym województwie służby odbierają zgłoszenia o podłożonych ładunkach wybuchowych na terenie placówek oświatowych - napisano na Facebooku. 

Zgłoszenia o podłożonych ładunkach wybuchowych miały zostać przekazane mailowo do kilku szkół w Krakowie, Nowym Sączu, Łapanowie i Tarnowie. Na miejscu pracowały służby ratunkowe. - W chwili obecnej są podejmowane interwencje, na ten moment nie stwierdzono żadnych zagrożeń - mówi Piotr Szpiech z krakowskiej policji w rozmowie z ESKA INFO Kraków. - Mogę potwierdzić, że kilka interwencji wciąż trwa - dodał Szpiech kilka minut przed godziną 10.

Według naszych informacji alarm bombowy został ogłoszony w następujących szkołach:

  • VII LO w Krakowie
  • VIII LO w Krakowie
  • XI LO w Krakowie
  • XVI LO w Krakowie
  • XX LO w Krakowie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego
  • Zespół Szkół Mechanicznych nr 3
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9

Alarm bombowy ogłoszono również w Tarnowie. Z godzinnym opóźnieniem do sal weszli uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Tuż przed 9 ewakuowano blisko dwustu uczniów, alarm okazał się jednak fałszywy. 

Posłuchaj, co po ewakuacji powiedzieli nam tarnowscy maturzyści:

CKE o alarmach bombowych 06.05.2019

Centralna Komisja Egzaminacyjna została poinformowana przez Centralne Biuro Śledcze Policji o działaniach podejmowanych przez osobę lub osoby, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego w sesji majowej w 2019 r. Działania te mają polegać na przesłaniu pocztą elektroniczną do szkół, w których będzie przeprowadzany egzamin maturalny, wiadomości informującej o podłożeniu na terenach tych placówek ładunków wybuchowych.

W ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji, Centralnym Biurem Śledczym Policji, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi ustalony został sposób i harmonogram działań. Informacja o działaniach opisanych w pierwszym akapicie została przekazana do wszystkich miejskich, powiatowych oraz wojewódzkich komend policji.

O działaniach tych zostali również poinformowani wszyscy kuratorzy oświaty oraz dyrektorzy szkół, w których przeprowadzany jest egzamin maturalny. Dyrektorzy szkół otrzymali informację o sposobie postępowania w przypadku otrzymania mailowej informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego.

Z informacji uzyskanych od dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych wynika, że:

  • 122 szkoły zgłosiły do OKE informację o otrzymaniu drogą mailową informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego. Szkoły przekazały informację do odpowiednich służb, które dokonały sprawdzenia budynków. Wszystkie alarmy były fałszywe.
  • w 61 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się o godz. 9:00 (zgodnie z harmonogramem)
  • w 57 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się z opóźnieniem; wszyscy zdający rozwiązywali zadania przez 170 minut
  • w trzech szkołach sprawdzenie zostało przeprowadzone w trakcie egzaminu; na czas trwania sprawdzenia egzamin został zawieszony, zdający powrócili do rozwiązywania zadań po zakończeniu prowadzenia czynności sprawdzających przez służby
  • w jednej szkole ewakuowano zdających – egzamin został przerwany, zdający przystąpią do egzaminu w czerwcu

W ewakuowanych szkołach egzamin maturalny rozpoczął się z ponad godzinnym opóźnieniem.

Zobacz koniecznie: 

>>> Kraków: Anglicy znów dali popalić. Jeden z nich... oddał mocz na kamienicę

>>> Tragiczny wypadek na Sądecczyźnie. Jedna osoba nie żyje [ZDJĘCIA]

>>> To będzie najdłuższy tunel w Polsce! Zobacz unikalne zdjęcia z budowy [GALERIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki