Podwyżki dla polityków. Czy krakowscy radni zarobią więcej?

2021-08-03 9:15
Podwyżki dla polityków. Czy krakowscy radni zarobią więcej?
Autor: Chronomarchie/cc0/pixabay Maksymalna wysokość uposażenia krakowskich radnych wynosi 2684 złote i 13 groszy. Na podwyżkę się nie zanosi.

Podwyżki dla polityków wzbudzają ogromne kontrowersje. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie podnoszące uposażenia między innymi posłów, senatorów, ministrów i wiceministrów. Do Sejmu wpłynął już projekt ustawy, który ma z kolei podnieść pensje samorządowców. Czy dzięki temu krakowscy radni zarobią więcej? Dominik Jaśkowiec uważa, że nie.

Mało który temat wzbudza tak duże kontrowersje, jak wysokość zarobków polityków. Wiele osób jest oburzonych podwyżkami wprowadzonymi dzięki rozporządzeniu prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydencki podpis sprawił, że wyższe uposażenia otrzymają między innymi posłowie, senatorowie, ministrowie i wiceministrowie. Co więcej, podwyżki sięgają nawet kilkudziesięciu procent i swoją wysokością znacznie przewyższają wzrost pensji minimalnej, czy waloryzację emerytur. Na tym jednak nie koniec podwyżek dla polityków. Do Sejmu trafił projekt ustawy podnoszący wynagrodzenia prezydentowi RP, byłym prezydentom, czy samorządowcom. Ponadto autorzy projektu chcą zapewnić stały wzrost poziomu uposażeń tej grupie osób, poprzez umieszczenie w ustawie mechanizmu corocznej waloryzacji. Czy dzięki temu krakowscy radni mogą już zacierać ręce i cieszyć się z planowanych podwyżek? Okazuje się, że niekoniecznie.

PRZECZYTAJ: Makabra w Krakowie. Zwłoki w pobliżu mostu Kotlarskiego

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych Dominik Jaśkowiec, przewodniczący krakowskiej rady miejskiej. Zauważył on, że wysokość diet jest ustalana na podstawie uchwały samej rady, a ustawa wyznacza jedynie maksymalny limit wynagrodzeń otrzymywanych przez radnych. Tak czy inaczej, to oni sami muszą podjąć uchwałę w sprawie podniesienia własnych zarobków wynikających z pracy w samorządzie. - Samo przyjęcie ustawy nie oznacza automatycznej podwyżki diet radnych. Diety naliczane są na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa a nie ustawy, ta druga określa jedynie ich górny limit. Obecnie maksymalna wysokość uposażenia radnego wynosi 2684 złote i 13 groszy i taka pozostanie niezależnie od tego co uchwali w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość - tłumaczy Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

ZOBACZ: Oświęcim: 41-latek zabił konkubinę. Wbił jej nóż w szyję

Bohaterka uratowała tonące koty w Nowym Dworze Gdańskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE